Stosowny projekt nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego posłowie Ruchu Palikota wnieśli wczoraj do marszałka Sejmu.

Co przewiduje projekt? Przede wszystkim nakłada na organy administracji publicznej obowiązek prowadzenia rejestru prowadzonych spraw. Ma on zawierać oznaczenie organu, datę wszczęcia postępowania, znak sprawy oraz datę wydania ostatecznego rozstrzygnięcia. Kopię rejestru, w pierwszym tygodniu każdego miesiąca, organ będzie przekazywał organowi wyższego stopnia.

W przypadku, gdy z rejestru będzie wynikać, że organ administracji publicznej rozpatrujący sprawę (np. wójt) nie załatwił jej w terminie, organ wyższego stopnia (np. samorządowe kolegium odwoławcze) będzie mógł wymierzyć karę, w drodze postanowienia, w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. - Oczywiście przed wymierzeniem kary organ wyższego stopnia będzie zobowiązany zbadać, czy nie wydanie rozstrzygnięcia w terminie nie jest spowodowane z winy strony, czy też np. z powodu zawieszenia postępowania – wyjaśnia Łukasz Gibała, poseł sprawozdawca (Ruch Palikota).

Postanowienie o wymierzeniu kary ma być niezaskarżalne, jednak projekt nowelizacji przewiduje, że organ na który kara została nałożona będzie mógł złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

- Karę trzeba będzie zapłacić w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia, a w przypadku jej nieuiszczenia będzie ona ściągana w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – informuje poseł Gibała.