Sejm kończy pracę nad nowelizacją ustawy o zgromadzeniach. Do uchwalonej 28 czerwca 2012 r. ustawy Senat zgłosił 13 poprawek.

Sejmowe komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka rekomendują posłom przyjąć wszystkie, poza pierwszą. Senatorowie zaproponowali w niej, aby wójt mógł w razie zbiegu czasu i miejsca dwóch manifestacji wezwać organizatora zgromadzenia zgłoszonego później do zmiany terminu, miejsca lub trasy, dopiero po łącznym zaistnieniu przesłanek: niemożności oddzielenia zgromadzeń oraz niemożności ich odbycia w sposób niezagrażający życiu, zdrowiu lub mieniu znacznych rozmiarów.

Komisje rekomendują m.in. poprawkę nr 2, polegającą na skróceniu terminu (z sześciu do trzech dni), w którym organizator powinien dostarczyć (najpóźniej) zawiadomienie o planowanym wiecu. Zalecają przyjęcie poprawki nr 5, przesądzającej, że zakaz zgromadzenia, którego organizator nie dokonał zmiany czasu miejsca czy trasy, dotyczy tylko tego, które zostało później zgłoszone (a nie także zgłoszonego wcześniej). Rekomendują poprawkę nr 8, która przesądza, że decyzja przedstawiciela gminy o rozwiązaniu zgromadzenia zaopatrzona jest z mocy prawa w rygor natychmiastowej wykonalności.

Senat proponuje też obniżenie do 5 tys. zł górnej granicy grzywny za wykroczenia wprowadzono ustawą.

etap legislacyjny: przed ostatecznym głosowaniem