Projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym i oraz niektórych innych ustaw przygotował klub poselski Ruch Palikota, który uważa, iż jednym z najpoważniejszych problemów z jakim borykają się polskie samorządy jest zjawisko korupcji i nepotyzmu w obsadzaniu lokalnych urzędów.
Autorzy projektu powołują się przy tym na raport Centralnego Biura Antykorupcyjnego, według którego blisko jedna trzecia spraw operacyjnych Biura w ubiegłym roku dotyczyła właśnie administracji samorządowej. Jak dodają, praktyka ostatnich lat pokazała, iż wielu samorządowców po wygranych wyborach korzysta z zatrudnienia w lokalnych urzędach, bądź też umieszcza w nich powiązane ze sobą osoby.
Nowe przepisy przygotowane przez Ruch Palikota mają ten stan zmienić poprzez rozszerzenie dotychczasowych zakazów zatrudniania radnych oraz członków ich rodzin w jednostkach samorządu terytorialnego .
W obecnym stanie prawnym zabronione jest powierzanie radnemu w jednostce samorządu, w której uzyskał mandat, wykonywania pracy na podstawy umowy cywilnoprawnej, nawiązywania z radnym stosunku pracy w urzędzie oraz wykonywania przez radnego funkcji kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej.
Wyeliminować naciski na radnych
Projekt zakłada rozszerzenie tych zakazów, tak aby obejmowały one zatrudnianie radnych na wymienionych powyżej stanowiskach lub funkcjach we wszystkich jednostkach samorządowych z obszaru województwa, w którym położona jest gmina, powiat, w której radny uzyskał mandat. Tak więc radny gminy (powiatu, województwa) nie mógłby zostać zatrudniony w żadnym urzędzie gminy (miejskim), żadnym starostwie ani w urzędzie marszałkowskim z terenu województwa, w którym położona jest gmina (powiat, województwa) gdzie został wybrany. Tak samo zakaz byłby rozszerzony w stosunku do pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz pełnienia funkcji kierownika lub jego zastępcy.