Rada miejska w Opolu uchwaliła zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miasta. W trakcie procedury przyjmowania nowego MPZP uwzględniono część uwag wniesionych w trakcie wyłożenia projektu. Zmiany te nie były uzgadniane z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Z wyjaśnień przesłanych wojewodzie opolskiemu przez przewodniczącego rady miasta Opola wynika, że uwzględnione uwagi miały charakter porządkowy. Nie zmieniono ani wysokości dopuszczalnej zabudowy, ani powierzchni zabudowy, a w konsekwencji ponowne uzgodnienia z konserwatorem zabytków nie były konieczne.
Wojewoda opolski był jednak innego zdania i uchwalony przez radnych MPZP uchylił (rozstrzygnięcie nadzorcze z 6 maja 2013 r., sygn. akt IN.VI.743.28.2013.KHZ).
Z dokumentacji prac planistycznych wynika, iż w wyniku składanych do wyłożonego planu uwag uwzględnione zostały 3 uwagi w całości i 12 częściowo. Jak wynika z wykazu uwag (wniesionych w trakcie wyłożenia do publicznego wglądu projektu planu) uwzględniono m.in. uwagę dotyczącą zapisu o przesunięciu nieprzekraczalnej linii zabudowy w nawiązaniu do istniejących budynków (stacji transformatorowej i byłego szaletu miejskiego), wprowadzono ograniczenie wysokości zabudowy na części terenu objętego planem oraz zweryfikowano wskaźnik wykorzystania terenu i parametry zabudowy (przesunięto linię zabudowy, ograniczono wysokość zabudowy). A także zakres obiektów podlegających ochronie powiększono o teren zieleni i fragment drogi.
- Wprowadzenie ww. zmian w tekście planu w stosunku do projektu planu przesłanego wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków do uzgodnienia, wymagało dokonania ponownych uzgodnień z tym organem, bowiem w tej części był to projekt nietożsamy z wcześniej przedkładanym do uzgodnienia - mówi Marek Świetlik, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.