Część właścicieli nieruchomości myśli o tym, by na bieżąco zmieniać przeznaczenie swoich gruntów. Wymagają tego względy mieszkaniowe i plany związane z działalnością gospodarczą.
Nie wszędzie jest plan
Zakres możliwych do podjęcia działań przez właścicieli jest jednak ograniczony z punktu widzenia przestrzennego. Jeżeli obowiązuje w gminie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to on stanowi podstawę ograniczeń. Plan miejscowy jest to uchwała fakultatywna, która nie musi występować w każdej gminie. W przypadku, gdy na danym obszarze plan miejscowy nie obowiązuje, zmiana jego przeznaczenia dokonywana jest w oparciu o wydawaną przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), czyli organ wykonawczy gminy decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu:
Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy przed podjęciem robót na nieruchomości w przypadku braku planu miejscowego jest konieczne. Bez niej nie ma możliwości uzyskania pozwolenia na budowę i w konsekwencji realizacji inwestycji.
Kluczowy wniosek
Organ gminny wydający decyzję może działać w tym zakresie tylko na wniosek. Specyfiką decyzji o warunkach zabudowy jest to, że wniosek może zostać złożony przez każdego: zarówno właściciela, jak i najemcę, dzierżawcę nieruchomości, czy też osobę, która nie ma do nieruchomości żadnych praw. Inaczej jest przy pozwoleniu na budowę, gdzie wskazanie przysługującego do nieruchomości prawa jest konieczne.
Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy może złożyć osoba, która zawarła z właścicielem nieruchomości umowę przedwstępną dotyczącą jej sprzedaży, a warunkiem zawarcia umowy przyrzeczonej jest uzyskanie przez przyszłego nabywcę omawianej decyzji.