W 2014 r. przybędą w Polsce trzy nowe miasta oraz jedna gmina miejsko-wiejska

W 2014 r. przybędą w Polsce trzy nowe miasta oraz jedna gmina miejsko-wiejska. Jedna z gmin zmieni swoją siedzibę.

Publikacja: 19.06.2013 10:16

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przedstawiło Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRziST) do zaopiniowania projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, zmiany siedziby władz gminy oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta.

Z projektu wynika, że od 1 stycznia 2014 r. będzie w Polsce o jedną gminę miejską mniej. Czarna Woda (powiat starogardzki, województwo pomorskie) uzyska bowiem status gminy miejsko-wiejskiej.

Przybędzie natomiast na naszej mapie miast. Prawa miejskie mają uzyskać Mrozy (w gminie Mrozy, powiat miński, woj. mazowieckie), Zaklików (gmina Zaklików, powiat stalowowolski, woj. podkarpackie) oraz Stepnica (gmina Stepnica, powiat goleniowski, woj. zachodniopomorskie). Ta ostatnia zmiana statusu miejscowości nie odbywa się bez protestów mieszkańców.

Do MAiC wpłynęła bowiem lista 566 mieszkańców Stepnicy protestujących przeciwko zmianie wiejskiego charakteru miejscowości. Obawiają się przede wszystkim, że po uzyskaniu praw miejskich wzrosną podatki lokalne. A także że utracą przysługujące rolnikom dopłaty unijne.

– Chcę wszystkich uspokoić, że z uzyskaniem praw miejskich nie będzie się wiązała podwyżka podatków lokalnych – zapewnia Andrzej Wyganowski, wójt gminy Stepnica. – Nieuzasadnione są także obawy rolników. Nie stracą oni ani dopłat bezpośrednich, ani tych wypłacanych z tytułu gospodarowania na terenach, na których produkcję rolniczą utrudniają warunki naturalne. Nadanie praw miejskich Stepnicy to nie tylko prestiż. Będziemy mogli ubiegać się bowiem nie tylko o środki unijne dla terenów wiejskich, ale także dla miast – przekonuje wójt.

Od 1 stycznia 2014 r. przeprowadzka czeka władze gminy Terespol (powiat bialski, woj. lubelskie). Z Terespola do Kobylan przeniesie się wójt, a także rada. Zmiana siedziby gminnych władz uzasadniona jest tym, że w Kobylanach wybudowano nowe centrum administracyjne gminy. Siedzibę w nim znajdzie nie tylko urząd gminy, ale także gminne jednostki organizacyjne, w tym: ośrodek kultury, biblioteka publiczna czy zespół ekonomiczno-administracyjny szkół.

Planowane są również zmiany granic miast, w tym Rzeszowa. Miasto powiększy się o 1266 ha kosztem gminy Krasne. Zmianę tę zaakceptowały zarówno Rada Miasta Rzeszowa, jak i Rada Gminy Krasne. Mieszkańcy gminy Krasne opowiedzieli się przeciwko tej zmianie.

Projekt rozporządzenia ma zostać zaopiniowany przez zespół do spraw ustrojowych KWRziST w najbliższy piątek.

etap legislacyjny: skierowany do uzgodnień

Sądy i trybunały
Sędzia nie przychodzi do pracy w nowej izbie SN. Sprawie przyjrzy się prezes Manowska
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Sądy i trybunały
Bogdan Święczkowski: Adam Bodnar nie jest decyzyjny ws. Trybunału Konstytucyjnego
Praca, Emerytury i renty
Dodatkowe wolne dla rodziców wcześniaków. Sejm zdecydował