Rada może przenieść kompetencje do wydawania decyzji administracyjnych

Uchwała w sprawie przekazania kompetencji do wydawania decyzji administracyjnych kierownikowi ośrodka pomocy społecznej jest aktem prawa miejscowego i dlatego powinna zostać ogłoszona w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Publikacja: 10.07.2013 16:00

Przeniesienie przez radę kompetencji do wydawania decyzji administracyjnych z wójta na kierownika oś

Przeniesienie przez radę kompetencji do wydawania decyzji administracyjnych z wójta na kierownika ośrodka pomocy społecznej oznacza, że wydaje on te decyzje we własnym imieniu

Foto: www.sxc.hu

Rada gminy Lubomia podjęła uchwałę w sprawie upoważnienia Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej do prowadzenia postępowania w sprawach z zakresu przyznawania świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym.

W przepisie końcowym radni postanowili, że uchwała wchodzi w życie 1 września 2013 r., bez obowiązku jej publikacji.

Uchwałę uchylił wojewoda śląski, rozstrzygnięciem nadzorczym z 3 lipca 2013 r. (sygn. akt NPII.4131.1.330.2013).

- Uchwała upoważniająca inny organ do wydawania decyzji w sprawach z zakresu administracji publicznej, a więc przenosząca na dany organ kompetencje innego organu administracji jest aktem prawnym zawierającym przepisy o charakterze abstrakcyjnym i generalnym - mówi Krzysztof Nowak, dyrektor Wydziału Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Warunkiem wejścia w życie przepisów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie, bowiem konstytucja wyklucza możliwość wejścia w życie aktu prawnego o charakterze normatywnym bez ogłoszenia go w ustawowo przewidzianym trybie - dodaje.

Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych w wojewódzkim dzienniku urzędowym ogłasza się akty prawa miejscowego stanowione przez sejmik województwa, organy powiatu oraz organy gminy. Ogłoszenie aktu normatywnego w dzienniku urzędowym jest obowiązkowe.

- Ponadto zgodnie z art. 4 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych akt prawa miejscowego powinien przewidywać odpowiedni okres poprzedzający wejście w życie uchwały, liczony od dnia opublikowania - mówi Krzysztof Nowak. - Z reguły uchwały te wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy - wyjaśnia.

Zgodnie art. 90m ust. 1 ustawy o systemie oświaty organem właściwym, a więc organem upoważnionym do wydawania decyzji administracyjnych w sprawach z zakresu przyznawania świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym jest organ wykonawczy gminy, czyli jej wójt. Jednakże na mocy art. 90m ust. 2 ustawy o systemie oświaty ustawodawca zezwolił radzie gminy na upoważnienie kierownika ośrodka pomocy społecznej do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej. Uprawnienie rady gminy, jako organu stanowiącego wyraża się w możliwości wyznaczenia innego (niż ustawowo określony) organu właściwego do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej w formie decyzji. Upoważnienie udzielone przez radę ma charakter przepisu kompetencyjnego, przenoszącego kompetencję ustawowo przypisaną wójtom (burmistrzom) na inny podmiot. Z chwilą udzielenia tego upoważnienia pełni on funkcję organu administracji i wydaje decyzje we własnym imieniu.

Rada gminy Lubomia podjęła uchwałę w sprawie upoważnienia Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej do prowadzenia postępowania w sprawach z zakresu przyznawania świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym.

W przepisie końcowym radni postanowili, że uchwała wchodzi w życie 1 września 2013 r., bez obowiązku jej publikacji.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne