Związek międzygminny musi udostępniać protokoły

Związek międzygminny musi na żądanie i bez zbędnej zwłoki przestawiać skany protokołów z walnych zgromadzeń.

Publikacja: 22.07.2013 14:30

Nie można użyć w regulaminie żłobka zwrotu „w szczególności”, bo to oznacza, że jakieś zadania mogą

Nie można użyć w regulaminie żłobka zwrotu „w szczególności”, bo to oznacza, że jakieś zadania mogą zostać jeszcze dopisane w przyszłości.

Foto: www.sxc.hu

Takiego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który przyjrzał się sprawie wniosku o udostępnienie w formie elektronicznej informacji publicznej.

Mężczyzna mailowo poprosił związek o przesłanie mu skanów pełnej zawartości wszystkich zatwierdzonych przez walne zgromadzenie związku, protokołów z posiedzeń walnych zgromadzeń, za okres ostatnich dziewięciu lat.

Związek poinformował, że protokoły zgromadzenia dostępne są wyłącznie w formie papierowej, a od bieżącego roku będą zamieszczane w wersji elektronicznej, po przyjęciu ich przez następne zgromadzenie i podpisaniu przez przewodniczącego. Zwrócił się również do zainteresowanego, by ten sprecyzował, czy jest zainteresowany protokołami w formie papierowej.

Mężczyzna odbił piłeczkę twierdząc, że swojego wniosku nie sprecyzuje. Wyjaśnił, że jego żądanie było wystarczająco precyzyjne, jeśli chodzi o przedmiot, zakres i formę informacji publicznej. Powołał się na poglądy wojewódzkich sądów administracyjnych, że forma cyfrowa to nie tylko dokument wytworzony w formie cyfrowej, taki jak plik tekstowy, ale także zeskanowany dokument, który w swojej oryginalnej formie pozostaje w formie papierowej.

Zainteresowany dodał również, że zgodnie z przepisami o dostępie do informacji publicznej, jeśli wytworzenie informacji w postaci cyfrowej i przesłanie jej mailem jest niemożliwe, to należy powiadomić pisemne o powodach braku możliwości udostępnienia informacji. Należy również wskazać, w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może zostać niezwłocznie udostępniona.

W marcu 2013 roku zniecierpliwiony mężczyzna złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Sąd ją uwzględnił, zobowiązując związek do załatwienia sprawy.

WSA wytknął organowi, że ten nie powołał się na brak możliwości technicznych udostępnienia informacji publicznej, a jedynie wskazał na dostępność protokołów wyłącznie w formie papierowej. Podniósł również że, związek żądając sprecyzowania wniosku nie zakreślił terminu, ani nie określił rygoru w jaki sposób i kiedy zainteresowany ma zwrócić się ponownie o informację.

Zdaniem sadu sam fakt posiadania wyłącznie wersji papierowej protokołów nie oznacza jednocześnie braku możliwości technicznych udostępnienia tych protokołów w wersji elektronicznej (IV SAB/Po 42/13).

Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje na niego skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo