Do wójta wpłynęło podanie w sprawie, która nie należy do jego kompetencji. Czy w przypadku, gdy wójt nie zareaguje na to podanie, będzie to oznaczać jego bezczynność?
Czytaj także: Skarga na bezczynność organu gminy - kiedy można złożyć
Tak.
Obowiązki organu w sytuacji, gdy wniesione do niego podanie pozostaje poza zakresem jego właściwości, określają art. 65-66 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Jeżeli organ, do którego wpłynęło podanie, jest niewłaściwy w sprawie, powinien niezwłocznie przekazać je do właściwego organu, jednocześnie zawiadamiając o tym wnoszącego podanie.
Zawiadomienie o przekazaniu powinno zawierać uzasadnienie (art. 65 § 1 k.p.a.). Niezbędnym warunkiem zastosowania tego przepisu jest precyzyjne ustalenie treści podania. Dopiero po określeniu rzeczywistych intencji autora podania, treści zgłoszonego przez niego żądania oraz organu właściwego rzeczowo, miejscowo i instancyjnie w danej sprawie, przekazuje się podanie temu organowi (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 stycznia 2018 r., sygn. IV SA/Wa 1636/17, LEX nr 2473648).
Organ, który uznaje się za niewłaściwy w przypadku danego podania, powinien przekazać je właściwemu organowi niezwłocznie (por. art. 35 k.p.a.). Zawiadomienie o przekazaniu sprawy według właściwości, sporządzone przez organ na podstawie art. 65 § 1 k.p.a., nie ma cech postanowienia i nie przysługuje na nie zażalenie (por. np. wyrok WSA w Gliwicach z 20 marca 2019 r., sygn. I SA/Gl 1313/18, LEX nr 2645567). Inaczej trzeba postąpić w przypadku, gdy wniesione podanie dotyczy kilku spraw podlegających załatwieniu przez różne organy, a organ, do którego wpłynęło to podanie, jest właściwy do rozpoznania tylko części z nich. W takim przypadku organ powinien rozpoznać sprawy należące do jego właściwości oraz zawiadomić wnoszącego podanie, że w pozostałych sprawach powinien wnieść odrębne podanie do właściwego organu (por. art. 66 § 1-2 k.p.a.).