Rada gminy Lubiewo podjęła uchwałę w sprawie nadania statutu sołectwu Lubiewo. Uregulowała ona m.in. zasady i tryb wyborów organów tej jednostki pomocniczej gminy, a także pewne kwestie związane z biernym i czynnym prawem wyborczym. Rada postanowiła bowiem, że kandydatem na sołtysa oraz członka rady sołeckiej nie może być osoba karana wyrokiem sądu karnego.
Postanowienia te zakwestionował wojewoda kujawsko pomorski i rozstrzygnięciem nadzorczym z 28 czerwca 2008 r. jer uchylił (sygn. akt 63/2013).
- Podstawową regulacją prawną w dziedzinie wyborów samorządowych jest obecnie ustawa z 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (DzU nr 21, poz. 112) - wyjaśnia Ewa Mes, wojewoda kujawsko - pomorski. - Z uwagi na jego zakres, określony w art. 1, nie ma on jednak bezpośredniego zastosowania do wyborów organów jednostek pomocniczych gmin. Z art. 1 pkt 4 i 5 Kodeksu wynika bowiem, że określa on zasady i tryb zgłaszania kandydatów, przeprowadzania oraz warunki ważności wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - dodaje.
Z art. 36 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym wynika, że sołtysa wybierają stali mieszkańcy sołectwa uprawnieni do głosowania. - Ustawa o samorządzie gminnym nie precyzuje pojęcia: „uprawniony do głosowania", dlatego też interpretacja tego pojęcia wymaga odwołania się do podstawowego aktu prawnego regulującego prawa wyborcze na szczeblu samorządowym, tj. do Kodeksu wyborczego - ocenia wojewoda.
Zgodnie z art. 10 § 1 pkt 3 lit. a Kodeksu wyborczego prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) w wyborach do rady gminy ma obywatel polski oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze tej gminy. Prawo wybierania w wyborach wójta w danej gminie - osoba mająca prawo wybierania do rady tej gminy (pkt 4). Z kolei zgodnie z art. 10 § 2 Kodeksu wyborczego nie ma prawa wybierania osoba: