Czy gmina i gminna szkoła to dwaj różni i odrębni od siebie podatnicy VAT, czy jednak jeden podatnik, tj. gmina? Czy prawidłowe jest rozliczanie VAT i sporządzanie deklaracji VAT-7 przez każdy z tych podmiotów osobno, czy razem w jednej deklaracji? Czy gminna szkoła ma na tyle samodzielności, że wynajmując sale lekcyjne może się rozliczać ?z tego tytułu z fiskusem sama? Czy jednak powinna to zrobić gmina we własnym imieniu, wykazując czynsz najmu sal lekcyjnych w szkole jako swoją podstawę opodatkowania?
Na te pytania długo jeszcze nie będziemy znać odpowiedzi. I to co najmniej do końca 2014 r., a może i dłużej. ?A jeszcze niedawno wszystko wskazywało na to, że już ?z końcem 2013 r. poznamy na te pytania ostateczną odpowiedź. Stało się jednak inaczej i niestety na odpowiedź przyjdzie nam poczekać przez dosyć długi czas, może nawet dwa lata. A wszystko to dlatego, że 10 grudnia 2013 r. sprawa ta została odłożona ad acta na czas bliżej nieokreślony.
Uczynił to Naczelny Sąd Administracyjny w swoim postanowieniu (I FSK 311/12), gdy rozpatrywał kasację gminy W. ?w sprawie centralizacji jej rozliczeń VAT, czyli składania przez nią jednej deklaracji VAT-7 ?z uwzględnieniem obrotów wszystkich bez wyjątku jej placówek oświatowych (a także innych jednostek budżetowych). Sąd postanowił zapytać o tę sprawę, tj. o odrębność podatkową jednostek gminnych, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Jednocześnie wstrzymał rozpatrywanie przedmiotowej sprawy do czasu wydania orzeczenia przez TSUE >patrz ramka.
Wyjaśnienia ?nie wystarczyły
NSA uznał bowiem za niewystarczające wyjaśnienia (uchwałę) siedmiu sędziów tego sądu z 24 czerwca 2013 r. (I FPS 1/13), do którego wcześniej zwrócił się z tą sprawą. ?W uchwale tej skład siedmiu sędziów NSA uznał, że jedynym prawidłowym sposobem rozliczania się z VAT – zarówno przez gminę, jak i przez wszystkie jej placówki oświatowe oraz pozostałe jednostki budżetowe – jest składanie jednej deklaracji VAT-7 i rozliczanie się pod jednym NIP. Oznaczało to nie mniej i nie więcej jak konieczność wprowadzenia centralizacji (konsolidacji) VAT nie tylko w gminie W., ale także we wszystkich gminach w Polsce. Uchwała NSA generalizuje bowiem każdy rozpatrywany problem, a nie ogranicza się tylko do sprawy jednostkowej.
Skoro jednak 10 grudnia 2013 r. NSA wstrzymał proces konsolidacji rozliczeń VAT ?w gminie W., nie jest już ta konsolidacja ani obowiązkowa, ani w ogóle możliwa. Ani ?w gminie W., ani w żadnej innej.