Rada miejska w Szczawnie-Zdroju podjęła uchwałę w sprawie zasad dokonywania pochówków na cmentarzu komunalnym. Postanowiła w niej m.in., że na cmentarzu „mogą być grzebani zmarli, których miejscem stałego zamieszkania było miasto Szczawno-Zdrój bez względu na rodzaj ceremoniału pogrzebowego wyznaniowego lub świeckiego".
Jedynie „w wyjątkowych przypadkach – usprawiedliwionych zwłaszcza zapisem ostatniej woli zmarłego lub zamieszkiwaniem w Szczawnie-Zdroju przez członków najbliższej jego rodziny – może zostać dokonany na cmentarzu komunalnym w Szczawnie-Zdroju pochówek osób, które przed śmiercią zamieszkiwały w innych miejscowościach".
Uchwałę unieważnił wojewoda dolnośląski, gdyż rada miejska nie może zawężać kręgu osób uprawnionych do pochowania zwłok osoby zmarłej wyłącznie do tych, których bliscy zmarli stale zamieszkiwali na terenie Szczawna-Zdroju. – Każdy mieszkaniec gminy ma prawo pochowania osoby zmarłej na cmentarzu komunalnym – stwierdził organ nadzoru. ?– Pochówek na cmentarzu komunalnym nie może być przywilejem tylko mieszkańców gminy – podkreślił.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych: „Prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej (...)". W wypadku zwłok osób wojskowych oraz zasłużonych przysługuje ono właściwym organom bądź instytucjom. „Prawo pochowania zwłok przysługuje również osobom, które do tego dobrowolnie się zobowiążą".
Nie jest zatem rolą rady miejskiej ograniczanie tego prawa, poprzez wyłączenie rodzinom zmarłych niespełniających kryteriów wskazanych w uchwale, możliwości pochowania zmarłego na cmentarzu komunalnym – orzekł wojewoda.