Referendum o unii Helu i Jastarni

Mieszkańcy półwyspu chcą, by referendum w sprawie połączenia gmin odbyło ?się razem z tegorocznymi eurowyborami.

Publikacja: 10.04.2014 09:17

Decydującym argumentem za połączeniem się gminy Hel i Jastarnia nie mogą być koszty administracji.

Decydującym argumentem za połączeniem się gminy Hel i Jastarnia nie mogą być koszty administracji.

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Gdy rząd pracuje nad zmianami w prawie, które mają zachęcić małe gminy do łączenia się i uprościć procedury tworzenia jednej jednostki, pojawiają się także oddolne inicjatywy mieszkańców. Jedną z nich jest wniesiony do władz lokalnych Helu i Jastarni wniosek mieszkańców o zorganizowanie referendum w sprawie połączenia tych jednostek samorządowych.

Co ciekawe, spostrzeżenia mieszkańców są zbieżne z wnioskami analiz opracowanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

– Racjonalne zarządzanie, niższe koszty administracji (bo będzie mniej urzędników), a co za tym idzie, więcej pieniędzy na rozwój to korzyści, jakie może przynieść unia Helu i Jastarni – wylicza Andrzej Buliński, przedstawiciel zwolenników połączenia.

Również z badań przeprowadzonych przez resort administracji wynika, że małe gminy generują wysokie koszty ich funkcjonowania.

– Są one średnio o 20 proc. wyższe niż w dużych jednostkach – mówi Szymon Wróbel, dyrektor Departamentu Współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. – W sytuacji starzenia się społeczeństwa małe jednostki mogą już wkrótce nie być w stanie efektywnie wykonywać swych zadań. Obecnie z takimi problemami borykają się te jednostki, które liczą do 5 tysięy mieszkańców – dodaje dyrektor Wróbel.

Takimi małymi gminami są właśnie Hel i Jastarnia. Liczba mieszkańców każdej z nich nie przekracza 4 tysięcy.

Powstała w wyniku połączenia gmina może liczyć na zwiększone dochody z PIT.

– Obecnie standardowy udział gminy w PIT wynosi 37,42 proc. A jeżeli dwie gminy połączą się w jedną, to przez pięć lat otrzymują dodatkowe 5 proc. tego podatku – zauważa Andrzej Buliński.

Gmina utworzona z połączenia Jastarni z Helem liczyłaby ok. 7,8 tys. mieszkańców

Dlaczego w takim razie inne gminy niechętnie decydują się na łączenie?

– Przede wszystkim trudno pokonać opór mieszkańców – mówi Stefan Strzałkowski, poseł i były burmistrz Białogardu. – Trudno przekonać do unii mieszkańców gmin, gdy w jednej cena 1 m³ wody wynosi 10 zł, a w drugiej 60 zł. W takiej sytuacji łączenie jest wbrew interesom przynajmniej części z nich, bo może oznaczać wysokie podwyżki – wskazuje  poseł.

W ocenie Marka Wójcika ze Związku Powiatów Polskich decydującym argumentem za łączeniem się gmin nie mogą być koszty administracji.

– Argument, że łączenie gmin spowoduje zmniejszenie liczby urzędników, jest wątpliwy – mówi samorządowiec. – O liczbie urzędników bardziej decyduje kultura pracy i to, czy zatrudnienie w urzędzie traktuje się jako „walkę z bezrobociem" – dodaje Wójcik.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr