Błędne jest twierdzenie, że brak wystąpienia z pozwem o wydanie nieruchomości stanowi dorozumianą zgodę na bezumowne korzystanie z nieruchomości – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 12 czerwca 2019 r., sygn. I SA/Op 116/19.
Wniosek o interpretację
Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że w ramach prowadzonej działalności dokonuje m.in. odpłatnego udostępnienia nieruchomości gminnych, w tym również na rzecz podmiotów gospodarczych. Najem/dzierżawa następuje w ramach zawieranych z kontrahentami umów cywilnoprawnych. Występują przypadki, w których w związku z niewywiązaniem się kontrahenta z obowiązku zapłaty czynszu lub z innych przyczyn gmina rozwiązuje umowę wzywając kontrahenta do wydania nieruchomości.
Czytaj także: Zmiana formy zarządzania majątkiem gminnym a VAT
Zdarza się jednak również, że kontrahent nie wydaje nieruchomości i w takim przypadku gmina obciąża go za bezumowne korzystanie z wynajmowanego obiektu, za każdy dzień zwłoki w wydaniu przedmiotu najmu na rzecz gminy. Gmina nie występuje do sądu o wydanie nieruchomości, podejmuje jednak szereg innych kroków mających na celu zabezpieczenie nieruchomości i uniemożliwienie kontrahentom dostępu do nich, przykładowo montuje zabezpieczenia w formie dodatkowych kłódek na drzwiach lub kamer.
Gmina zapytała czy w związku z bezumownym korzystaniem z nieruchomości przez kontrahentów zobowiązana jest do rozliczania VAT od należnych jej (a nie uiszczanych) opłat. Sama stanęła na stanowisku, że opłaty takie nie podlegają opodatkowaniu VAT.