Gminy do wyborów są dobrze przygotowane

Z roku na rok samorządy coraz lepiej wykonują obowiązki związane?z przygotowaniem wyborów. Problemem ?jest brak lokali dostępnych dla niepełnosprawnych.

Publikacja: 24.04.2014 08:34

Na wczorajszym posiedzeniu sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego wysłuchała informacji o zadaniach jednostek samorządu terytorialnego związanych z planowanymi na 2014 r. wyborami do Parlamentu Europejskiego i samorządowymi.

– Wybory gminami stoją, to od jakości prac rady oraz wójta zależy przebieg głosowania – mówił Krzystof Lorentz z  Krajowego Biura Wyborczego. – Widać, że radzą sobie z tymi obowiązkami bardzo dobrze.

A te polegają nie tylko na prowadzeniu stałych rejestrów wyborców i przygotowaniu spisów, ale także na podziale gmin na stałe obwody do głosowania i wyznaczeniu obwodów w szpitalach, zakładach karnych czy domach opieki społecznej.

Rady wyznaczyć muszą także komisje przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

– Tutaj mamy najwięcej problemów – mówi Krzysztof Lorentz. – Wynikają one głównie z barier architektonicznych, których nie można usuwać za wyborcze dotacje – przypomina.

Docelowo jedna trzecia komisji w każdej gminie powinna być dostępna dla niepełnosprawnych, jednak w tym roku wystarczy, że będzie to jedna piąta.

W tym roku gminy po raz pierwszy  zorganizują głosowanie korespondencyjne  dla niepełnosprawnych.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr