Rada Miejska w B. stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego M.K. z powodu naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu z zarządzaniem działalnością gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy (art. 24f ustawy o samorządzie gminnym). Radny był bowiem członkiem zarządu dwóch wspólnot mieszkaniowych, w których gmina miała udziały.
W uchwale wskazano, iż według statutów obu wspólnot ich zarządy działały jako jedyni reprezentanci wobec poszczególnych właścicieli lokali, kierowały sprawami wspólnoty i reprezentowały je na zewnątrz. Statuty przewidywały także możliwość prowadzenia działalności gospodarczej.
Rada Miejska podkreśliła co prawda, że obydwie wspólnoty zawarły umowy o zarządzanie z zewnętrzną kancelarią, jednakże czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu należą do zarządu wspólnoty.
W skardze do sądu administracyjnego radny M.K. wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały o wygaszeniu jego mandatu. Jego zdaniem sam fakt zasiadania w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej, której członkiem jest także gmina nie jest wystarczającym do stwierdzenia nieważności mandatu z powodu ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonej działalności.
Radny podniósł, że został członkiem zarządu jako jeden z właścicieli nieruchomości, aby sprawować bezpośrednio zarząd swoją nieruchomością. Dodał, że nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej ani zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami, nie ma też licencji zarządcy. Jednocześnie podkreślił, że wspólnoty których jest członkiem zarządu także nie prowadzą działalności gospodarczej, a w statucie mają jedynie zapis o możliwości jej prowadzenia.