Samorządowe Kolegium Odwoławczego w Tarnowie w maju ubiegłego roku wydało postanowienie o uchybieniu terminu do wniesienia odwołania, od decyzji Wójta Gminy Podegrodzie o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację budowy obwodnicy. Kilka dni później SKO zamieściło na stronie Biuletynu Informacji Publicznej specjalne obwieszczenie o wydaniu tego postanowienia. Żeby jednak zadość uczynić formalizmom, w czerwcu rozstrzygnięcie doręczono również pełnomocnikowi stron postępowania, ustanowionemu w sprawie adwokatowi.
Jednak zanim zainteresowani otrzymali postanowienie, wnieśli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, nie zgadzając się z rozstrzygnięciem kolegium.
WSA we wrześniu odrzucił skargę, powołując się na zapis ustawy Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zgodnie z którym skargę do sądu administracyjnego wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Wskazał, że skarga stron jest przedwczesna, gdyż zaskarżone postanowienie doręczono pełnomocnikowi 10 czerwca 2013 roku, a skarga została sporządzona i wniesiona już w maju – zanim jeszcze postanowienie dotarło do zainteresowanych.
Sąd stwierdził, iż organ nie mógł przy tym inaczej doręczyć postanowienia, jak tylko ustanowionemu w postępowaniu administracyjnym pełnomocnikowi, umocowanemu do reprezentowania stron.
WSA podzielił również pogląd zawarty w postanowieniu Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygnaturze II GSK 222/13, zgodnie z którym w sytuacji, w której strony reprezentuje pełnomocnik, termin do wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego przez stronę, za którą działa pełnomocnik, rozpoczyna swój bieg dopiero od dnia doręczenia rozstrzygnięcia pełnomocnikowi. Ponieważ w tej sprawie skarga została wniesiona zanim pełnomocnik otrzymał postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego, zdaniem sądu nie rozpoczął się bieg terminu do jej wniesienia.