Podręcznik może kupić szkoła lub uczeń

Pomoc materialna ?dla uczniów może być udzielana również w formie refundacji wydatków ?na cele edukacyjne.

Publikacja: 07.05.2014 08:23

Podręcznik może kupić szkoła lub uczeń

Foto: www.sxc.hu

Można więc w pewnych sytuacjach zwrócić pieniądze po przedstawieniu rachunków, np. za zakup podręczników, czy kosztów uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych prowadzonych poza szkołą, np. w kursach językowych.

Taki sposób udzielenia stypendium szkolnego mieści się w formach określonych w art. 90e pkt 2 ustawy o systemie oświaty – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I OSK 338/14).

Wspomniany przepis  mówi, że zasiłek szkolny może być przyznany m.in. w formie  świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym.

NSA rozpatrywał skargi kasacyjne prokuratora okręgowego w Gliwicach od dwóch wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Gliwicki WSA oddalił skargi prokuratora na uchwały Rady Gminy Rudziniec oraz Rady Miejskiej w Toszku w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym uczniom zamieszkałym na terenie gminy. Prokurator domagał się stwierdzenia nieważności tych postanowień, bo w jego opinii  doszło w nich do niedopuszczalnych modyfikacji przepisów ustawy o systemie oświaty.

Obie uchwały przewidywały możliwość całkowitej lub częściowej refundacji kosztów zakupu podręczników czy udziału w zajęciach edukacyjnych poza szkołą, w szczególności w kursach językowych. Zdaniem prokuratora wypłata pieniędzy  dopiero po skredytowaniu wydatku przez ucznia jest niedopuszczalna.

WSA uznał ten sposób pomocy za dopuszczalny i oddalił skargi. Zdaniem sądu takie zapisy w uchwałach nie wskazują na konieczność wcześniejszego skredytowania pomocy przez ucznia, lecz na możliwość wyboru. Refundacja może bowiem nastąpić dopiero po akceptacji dokumentów potwierdzających wydatek. Prokurator okręgowy w Gliwicach zaskarżył oba wyroki do NSA

– Rada gminy może określać formy udzielania stypendium szkolnego. Nie może jednak modyfikować ustawy, która nie wymienia refundacji wydatków  poniesionych przez ucznia na cele edukacyjne – mówiła podczas rozprawy w NSA Jolanta Kornakiewicz, prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Podkreślała też potrzebę wykładni NSA wobec rozbieżności orzecznictwa  w takich sprawach.

Oddalając skargi kasacyjne, NSA zaakceptował wyroki WSA. Sędzia Wiesław Morys powiedział, że daje to swobodę wyboru   form pomocy edukacyjnej. Można więc przyznać świadczenie pieniężne, pomoc rzeczową, w postaci  np. zakupu podręczników  czy pokrycia kosztów zajęć pozaszkolnych, ale można także zrefundować poniesione wydatki.  Mieści się to w sposobach udzielania stypendium szkolnego.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem