Można więc w pewnych sytuacjach zwrócić pieniądze po przedstawieniu rachunków, np. za zakup podręczników, czy kosztów uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych prowadzonych poza szkołą, np. w kursach językowych.
Taki sposób udzielenia stypendium szkolnego mieści się w formach określonych w art. 90e pkt 2 ustawy o systemie oświaty – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I OSK 338/14).
Wspomniany przepis mówi, że zasiłek szkolny może być przyznany m.in. w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym.
NSA rozpatrywał skargi kasacyjne prokuratora okręgowego w Gliwicach od dwóch wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Gliwicki WSA oddalił skargi prokuratora na uchwały Rady Gminy Rudziniec oraz Rady Miejskiej w Toszku w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym uczniom zamieszkałym na terenie gminy. Prokurator domagał się stwierdzenia nieważności tych postanowień, bo w jego opinii doszło w nich do niedopuszczalnych modyfikacji przepisów ustawy o systemie oświaty.
Obie uchwały przewidywały możliwość całkowitej lub częściowej refundacji kosztów zakupu podręczników czy udziału w zajęciach edukacyjnych poza szkołą, w szczególności w kursach językowych. Zdaniem prokuratora wypłata pieniędzy dopiero po skredytowaniu wydatku przez ucznia jest niedopuszczalna.