Związek Powiatów Polskich (ZPP)  alarmuje, że szpitale nie są w stanie dostosować się do standardów technicznych i sanitarnych. A zostało im na to już tylko dwa lata bo termin mija wraz z końcem 2016 r.

Dlatego na początku maja Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich przyjęło stanowisko w sprawie wydłużenia terminu dostosowania pomieszczeń i urządzeń  podmiotów leczniczych do wymogów technicznych i sanitarnych. ZPP domaga się od rządu by ten znowelizował art. 207 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej i wydłużył tym samym do końca 2020 roku termin dostosowania pomieszczeń i urządzeń lecznic  do wymogów ogólnoprzestrzennych, sanitarnych i instalacyjnych.

Według wyliczeń związku blisko 1/3 szpitali powiatowych nie będzie w stanie, z obiektywnych powodów, spełnić wymogów określonych ustawą o działalność leczniczej. W  konsekwencji więc placówki zostaną zmuszone od stycznia 2017 roku zaprzestać działalności medycznej, ze szkodą dla lokalnych społeczności.  20 proc budynków należących do szpitali ma bowiem więcej niż 70 lat. W Polsce zdarzają się  też szpitale działające w budynkach z XVIII wieku.

„Trudna sytuacja finansowa podmiotów leczniczych, przejawiająca się m.in. brakiem środków na modernizację posiadanej przez nie infrastruktury (nie ma możliwości pokrycia  wydatków na realizację tego zadania z zaniżonych kontraktów z NFZ, gdyż najczęściej nie pozwalają one nawet na zbilansowanie kosztów bieżącej działalności szpitali); niedostatki budżetów samorządowych (szczególnie powiatów); brak możliwości wykorzystania do końca 2016 roku środków unijnych z perspektywy 2014 – 2020 na inwestycje w sektorze ochrony zdrowia – to ważne argumenty uzasadniające potrzebę wydłużenia okresu dostosowania podmiotów leczniczych do podwyższonych wymogów technicznych i sanitarnych." – argumentują przedstawiciele ZPP.

Samorządowcy liczą więc nie tylko, że rząd odsunie widmo zmian ale i wesprze modernizację szpitali. „Za konieczne uważamy więc, uruchomienie rządowego programu wsparcia procesu osiągania tych standardów, środkami z budżetu państwa, podobnie jak miało to miejsce w przypadku  osiągania tego typu wymogów przez jednostki pomocy społecznej np. domów pomocy społecznej czy też domów dziecka.- apeluje ZPP