Naruszenia przez polski rząd Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego zostaną przedstawione w raporcie delegacji Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych (CLRAE).
Komisja monitorująca odwiedziła Polskę po dziesięciu latach, aby przeprowadzić monitoring przestrzegania Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego i na tej podstawie sporządzić raport dla Rady Europy.
Brak samodzielności
Delegaci spotkali się z samorządowcami i wysłuchali ich uwag. Ci zwracali uwagę na systematyczne nieprzestrzeganie kilku artykułów karty. Chodzi zwłaszcza o art. 4, 6 i 9 EKSL.
– Artykuł 4 dotyczy kompetencji jednostek samorządowych. Stanowi m.in., że jeżeli przekazuje się kompetencje wspólnotom lokalnym, to powinny być one pełne i całkowite, co oznacza, że ktoś inny nie powinien mieć kompetencji w tej samej dziedzinie – mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. – Tymczasem sytuacja w dziale pomocy społecznej i oświacie nie spełnia warunków tego zapisu.
Przepisy ustawowe i dziesiątki rozporządzeń wydanych na podstawie delegacji zawartych w ustawach wiążą ręce samorządom na tyle, że trudno mówić o samodzielności i rozwiązaniach własnych. Z art. 4 wiążą się także zarzuty samorządowców, iż ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym uniemożliwia wywiązywanie się z zadania pod nazwą ład przestrzenny.