Posłowie przyjęli wczoraj nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ustawę o zawodzie pielęgniarki i położnej oraz o konsultantach w ochronie zdrowia.
Przepadły wszystkie poprawki, jakie postulowali do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej posłowie z opozycji. Sejm przyjął jedynie poprawki parlamentarzystów z PO. Jedna z nich dotyczyła sposobu, w jaki NFZ będzie kontraktował usługi medyczne z lecznicami. Posłowie wskazali, że każdy dyrektor wojewódzkiego oddziału NFZ sporządzi na dany rok plan zakupu świadczeń zdrowotnych. Ma przy tym brać pod uwagę zapotrzebowanie pacjentów w danym regionie.
460 tys. zł wyniesie w 2015 r. koszt działania Agencji Oceny Technologii związany z wyceną świadczeń
Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach zdrowotnych ma to być rozwiązanie przejściowe. NFZ będzie je stosował do chwili, aż powstaną mapy potrzeb zdrowotnych. Czyli regionalne plany zakupu usług medycznych, jakie stworzy Państwowy Zakład Higieny we współpracy z działającym przy wojewodzie nowym ciałem – wojewódzką radą ds. potrzeb zdrowotnych. W jej skład mają wejść m.in. urzędnicy NFZ i samorządowcy.
Sejm odrzucił jednocześnie poprawkę posłów PiS, zgodnie z którą w skład tych rad wchodziliby także przedstawiciele samorządu pielęgniarek i lekarz.