Prezydent się bronił, że przecież przeprowadził konsultacje z lokalnym oddziałem związku, który ma upoważnienie udzielone przez centralę.
Zdaniem związkowców bezpośredni wymóg ustawowy nie może zostać spełniony przez organizację, która ma jedynie upoważnienie uprawniające do prowadzenia konsultacji.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zauważył, że art. 19 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych stanowi, iż organizacja związkowa, reprezentatywna, ma prawo opiniowania założeń i projektów aktów prawnych w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych. A zatem organy samorządu terytorialnego powinny kierować stosowne założenia albo projekty aktów prawnych do odpowiednich władz statutowych związku.
Związek, który wystąpił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, jest ustawowo reprezentatywny, czyli prawidłowym działaniem – zdaniem sądu – było przedstawienie władzom statutowym związku zawodowego do zaopiniowania projektu uchwały o likwidacji szkoły.
Tak się stało, twierdził prezydent miasta. Uchwałę przedstawiono oddziałowi związku, który posiadał upoważnienie udzielone mu przez przewodniczącego całego związku. Dotyczyło ono opiniowania, w myśl art. 19 ustawy o związkach zawodowych, założeń i projektów aktów prawnych wydawanych przez organy gmin w zakresie objętym zadaniami związku. W rezultacie, przedstawienie projektu uchwały zarządowi oddziału związku jest – zdaniem prezydenta – równoznaczne z realizacją obowiązku przewidzianego w ustawie o związkach zawodowych.
Związek stał jednak na stanowisku, że udzielone oddziałowi upoważnienie należy rozumieć jedynie jako wyrażenie zgody na informowanie oddziałów tej organizacji, a nie realizację ustawowego obowiązku.