Do starosty wpłynął wniosek kobiety o stwierdzenie i zwrot nadpłaty, wraz z odsetkami, opłaty za wydaną kartę pojazdu, dla zarejestrowanego przez nią po raz pierwszy na terenie Rzeczypospolitej samochodu. Wnioskodawczyni już na wstępie zaznaczyła, że w niniejszym przypadku droga administracyjna, jaką wybrała jest dopuszczalna, niezależnie od drogi postępowania cywilnego. Jej zdaniem, tryb postępowania zależy od podstawy prawnej, na którą powołuje się wnioskodawca.
Starosta wydanym postanowieniem, orzekł o zwrocie kobiecie jej wniosku o stwierdzenie i zwrot nadpłaty za wydanie karty pojazdu, gdyż jego zdaniem właściwym w tej sprawie jest sąd powszechny.
W ocenie urzędnika, postępowanie o zwrot powinno toczyć się w sądzie, na podstawie przepisów z zakresu prawa cywilnego. W ocenie starosty, oznacza to, że odesłanie wniosku jest jak najbardziej uzasadnione, gdyż organ nie jest uprawniony do jego merytorycznego rozpoznania.
Kobieta złożyła zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w którym wniosła w całości o uchylenie postanowienia oraz o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie zwrotu jej pieniędzy.
SKO utrzymało w mocy rozstrzygnięcie starosty. Stwierdziło, że w sprawie o zwrot nienależnych świadczeń o charakterze publicznoprawnym, której podstawę materialną stanowią przepisy kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu, właściwy jest sąd powszechny. Natomiast opłata za wydanie karty pojazdu, stanowi środki publiczne będące niepodatkowymi należnościami budżetowymi o charakterze publicznoprawnym.