Nowelizacja prawa zamówień publicznych, która weszła w życie 12 czerwca 2007 r., podwyższyła próg, do którego nie trzeba stosować ustawy. Dzisiaj przepisy pzp nie obowiązują do wartości 14 tys. euro, czyli ponad 60 tys. zł. W skali całego kraju oznacza to zamówienia o rocznej wartości kilku miliardów zł.
Podniesienie progu spowodowało zmniejszenie obowiązków biurokratycznych nałożonych na zamawiających. Odbyło się to kosztem uprawnień wykonawców. Jednak formalne wyłączenie spod obowiązku stosowania pzp nie oznacza, że wykonawcy w takich drobnych postępowaniach nie mają żadnych praw.
Jawność postępowania jest podstawową zasadą systemu zamówień publicznych (art. 8 ust. 1 pzp). Wyłączenie spod pzp nie oznacza jednoczesnego ograniczenia jawności,ponieważ podstawowym aktem prawnym umożliwiającym dostęp do dokumentów publicznych jest ustawa z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (DzU nr 112, poz. 1198, ze zm.).
Ustawa niezależnie od innych przepisów pozwala na pełny wgląd w dokumentację postępowania (łącznie z umową) każdej osobie zainteresowanej. Dostęp obejmuje również możliwość kopiowania dokumentów oraz przenoszenia na nośniki elektroniczne - o ile zamawiający dysponuje odpowiednimi urządzeniami.
Jedynym ograniczeniem mogą być ewentualne tajemnice ustawowo chronione. Bezpodstawna odmowa udostępnienia informacji jest przestępstwem (art.23 ustawy o dostępie do informacji publicznej).