Zmiana wynika z nowelizacji z 17 marca [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=264672]rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie czasu pracy pracowników urzędów administracji rządowej (DzU nr 51, poz. 295)[/mail].
[srodtytul]Powyżej ośmiu godzin[/srodtytul]
Jej celem jest uelastycznienie czasu pracy m.in. członków korpusu służby cywilnej oraz innych pracowników zatrudnionych w:
- Kancelarii Prezesa RM,
- urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład RM oraz urzędach centralnych organów administracji rządowej,
- urzędach wojewódzkich oraz innych urzędach stanowiących aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej,
- komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej,
- Głównym Inspektoracie Inspekcji Handlowej,
- Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych,
- Biurze Nasiennictwa Leśnego,
- regionalnych izbach obrachunkowych,
- Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Modyfikacje mają bardziej dostosować urzędy do potrzeb społeczeństwa. Dotychczas bowiem wymienione osoby mogły pracować do ośmiu godzin na dobę i średnio 40 tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym i wyłącznie do 22. Rozkład czasu pracy ustala dyrektor generalny urzędu według zasad określonych przez prezesa Rady Ministrów. Chodzi o dopuszczenie wykonywania pracy przez urzędników na trzy zmiany między 6 jednego dnia a 6 następnego dnia. W praktyce oznacza to możliwość organizowania pracy wybranych urzędników właśnie na trzy zmiany, czyli poza dotychczas obowiązującymi ramami czasowymi, gdy z rodzaju pracy wynika taka konieczność. Zmiany można więc planować następująco:
- pierwsza 6 – 14
- druga 14 – 22
- trzecia 22 – 6.
[srodtytul]Tylko w szczególnych sytuacjach[/srodtytul]
Urzędy dostosowują czas pracy do charakteru i przede wszystkim celów ich działalności. Tam, gdzie urzędnicy przyjmują interesantów, nie ma potrzeby wprowadzania aż trzech zmian dla urzędników. W takim wypadku wystarczy jedynie wydłużenie czasu pracy w jednym dniu tygodnia. Inaczej to wygląda np. w komendach, inspektoratach czy jednostkach inspekcji i straży. Tam charakter wykonywanej pracy wymaga pracy również w godzinach nocnych, czyli od 22 do 6. Powinno się więc zorganizować trzecia zmianę dla pracowników.