W środę, 14 maja weszło w życie kolejnych siedem rozporządzeń reformujących siatkę płac u pracodawców ze sfery budżetowej. Przewidują one wyższe minimalne i maksymalne progi widełek płacowych przypisanych do konkretnych kategorii zaszeregowania. Przypomnijmy, że poprzednich dziesięć obowiązuje już od początku maja z mocą wsteczną od 1 stycznia 2008 roku; wszystkie te opisaliśmy dokładnie w DF z 14 maja. Sprecyzujmy zatem zasady, jak wdrożyć nowe regulacje.
[srodtytul]Po pierwsze: wzrosły przedziały, a nie pensje[/srodtytul]
Tak naprawdę nowe przepisy zapewniają podwyżki niewielkiej grupie osób. Dostaną je na pewno ci podwładni, którzy otrzymywali dotychczas najniższe stawki zasadnicze, oraz ci, którzy po zmianach mieliby zarabiać poniżej stawki minimalnej. O wzroście poborów pozostałych zdecydują ich pracodawcy w ramach posiadanych środków.
[srodtytul]Po drugie: wypłacamy wyrównania[/srodtytul]
Tym, którzy otrzymają jednak podwyżki, musimy uiścić wyrównanie od początku roku, czyli za styczeń, luty, marzec i kwiecień. Zmiany zostały bowiem wprowadzone z mocą wsteczną. Co więcej, musimy przeliczyć od początku roku nie tylko wynagrodzenia zasadnicze, ale też inne świadczenia wypłacone podczas wymienionych miesięcy, ustalone jako odsetek płacy zasadniczej.