Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie prowadzi przetarg na przebudowę przejść wodnych pod mostem kolejowym na Odrze. Złożono w nim trzy oferty, przy czym najtańsza tym różniła się od pozostałych, że zastosowano w niej zerową stawkę VAT. W dwóch kolejnych wynosiła 22 proc.
Organizator przetargu początkowo uważał, że powinna być zastosowana stawka podstawowa (22 proc.). Zażądał więc wyjaśnień od zwycięskiej firmy. Ta dostarczyła mu decyzję dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie [b](DPP-1.11-4430-49/07)[/b]. Wynikało z niej, że rzeczywiście VAT wynosi 0 proc., bo prace dotyczą utrzymania akwenów portowych i torów przejścia.
Zamawiający zaakceptował tę decyzję. Zaprotestowało za to konsorcjum, które złożyło drugą w kolejności ofertę. Argumentowało, że decyzja dyrektora IS odnosiła się do innego stanu faktycznego.
[b]Spór trafił do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta uznała, że zamawiający złamał prawo, gdyż pozostawił wszystkie oferty, zarówno te ze stawką 0 proc., jak i 22 proc[/b].
– Mając trzy oferty zawierające zróżnicowaną stawkę VAT, nie mógł dokonać wyboru najkorzystniejszej, ponieważ oferty nie były porównywalne pod względem jedynego kryterium: ceny – zauważyła w wyroku z 5 sierpnia przewodnicząca Lubomira Matczuk-Mazaś. Jej zdaniem zamawiający powinien zażądać wyjaśnień od wszystkich wykonawców. – Oceniając oferty, miał obowiązek odrzucić albo ofertę zawierającą 0 proc. VAT, albo dwie z 22 proc. – podkreśliła przewodnicząca.