W piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał w mocy decyzję Ministerstwa Rozwoju Regionalnego nakładającą na Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich korektę finansową.
Chodzi o kwotę przekraczającą 5 mln zł.
– To ważny wyrok dla samorządów, które realizują dużo projektów unijnych – mówi Grzegorz Karwatowicz, ekspert od spraw zamówień publicznych oraz funduszy unijnych. Dodaje, że to jedna z najwyższych korekt finansowych, jaka w ostatnim czasie została nałożona na podmiot prowadzący inwestycję współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej. Co istotne, została nałożona za niewielkie uchybienie w prowadzonym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego – dodaje.
Uczelnia nie opublikowała w Dzienniku Urzędowym UE informacji o przedłużeniu terminu składania ofert w przetargu na budowę centrum edukacyjnego. W ocenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zaniechanie to nie tylko naruszyło przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych, ale także spowodowało możliwość powstania szkody w budżecie UE. Mogło także doprowadzić do nierównego traktowania wykonawców spoza Polski. Nie zostali oni bowiem w sposób przewidziany przez prawo poinformowani o przedłużeniu terminu składania ofert. To zaś mogło wpłynąć na ich decyzję o nieuczestniczeniu w tym przetargu.
Uniwersytet w skardze do WSA we Wrocławiu podkreślił, że korekta nie powinna zostać nałożona. A to dlatego, że po pierwsze żaden wykonawca spoza Polski nie wyraził zainteresowania uczestnictwem w przetargu w pierwotnym terminie składania ofert, a po drugie, realna szkoda nie powstała.