Z ostatnich informacji przekazywanych przez władze Warszawy wynika, że wybór firmy, która odbuduje most Łazienkowski zniszczony na skutek pożaru, nastąpi w trybie negocjacji bez ogłoszenia. Pierwotnie urzędnicy zakładali, że udzielą zamówienia z wolnej ręki, co ich zdaniem miało doprowadzić do szybszej odbudowy mostu.
– Główny wykonawca remontu mostu Łazienkowskiego zostanie wybrany w drodze negocjacji. Zgłosiło się do nas 18 firm i obecnie trwają procedury w celu wyłonienia wykonawcy – poinformował Adam Sobieraj, rzecznik stołecznego Zarządu Dróg Miejskich.
Dlaczego władze Warszawy zmieniły zdanie w sprawie sposobu wyłonienia firmy, która odbuduje most Łazienkowski? Który tryb wyłaniania wykonawców – negocjacje bez ogłoszenia czy udzielenia zamówienia z wolnej ręki – są korzystniejsze i bezpieczniejsze z punktu widzenia urzędników, lokalnych władz, a także realizacji samej inwestycji? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w artykule.
Kiedy wolna ręka
Zamówienie z wolnej ręki to tryb, w którym zamawiający udziela zamówienia po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą. Zamawiający, po wszczęciu postępowania, może zamieścić w Biuletynie Zamówień Publicznych lub przekazać do Urzędu Publikacji Unii Europejskiej ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy. Powinno ono zawierać co najmniej nazwę (firmę) oraz adres zamawiającego, określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia, uzasadnienie wyboru trybu zamówienia z wolnej ręki, a także nazwę (firmę) albo imię i nazwisko oraz adres wykonawcy, któremu zamawiający zamierza udzielić zamówienia.
Nie w każdym przypadku zamówienie będzie udzielone z wolnej ręki. Jest to dopuszczalne jedynie w przypadku wystąpienia okoliczności wskazanych w art. 67 prawa zamówień publicznych. Możliwe jest to m.in. wówczas, gdy dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze, z przyczyn związanych z ochroną praw wyłącznych, wynikających z odrębnych przepisów lub w przypadku udzielania zamówienia w zakresie działalności twórczej lub artystycznej.