Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej skierowało w zeszłym tygodniu do konsultacji międzyresortowych 11 rozporządzeń dotyczących płac w jednostkach pomocniczych. Zastąpią one 14 dotychczasowych, które przestaną obowiązywać z końcem marca tego roku. Plan Ministerstwa Pracy zakłada, że prace nad nowymi przepisami zakończą się najpóźniej na początku kwietnia. Te przepisy nie będą miały zastosowania ani do urzędników z korpusu służby cywilnej, ani do osób na wysokich stanowiskach kierowniczych, bo ich wynagrodzenia są obliczane na podstawie ustawy kominowej.
Chodzi tu o pensje pracowników jednostek pomocniczych poszczególnych resortów rządowych, a więc instytutów badawczych i naukowych, inspekcji, zakładów poligraficznych, ośrodków wczasowych, organizacji – takich jak Ochotniczy Hufiec Pracy czy centralne ośrodki sportowe. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało także nowe rozporządzenia płacowe dla pracowników zatrudnionych w Polskiej Akademii Nauk czy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
Dotychczas regulacje dotyczące płac tych pracowników różniły się znacznie od siebie, więc w zależności od instytucji, w jakiej byli zatrudnieni, mieli inne stawki wynagrodzenia czy dodatki specjalne. Nowe przepisy mają wprowadzić jednolite zasady dla wszystkich.
[srodtytul]Ile wzrosną [/srodtytul]
Z propozycji Ministerstwa Pracy wynika, że ich wynagrodzenia wzrosną od kilkunastu do kilkudziesięciu procent, w zależności od grupy zaszeregowania. [b]Podwyżki zgodnie z ustawą budżetową obowiązują od stycznia, więc przy jednej z najbliższych wypłat, gdy tylko nowe przepisy wejdą w życie, ci pracownicy mogą liczyć na ekstrapieniądze za poprzednie miesiące.[/b]