Dorobić w komisji wyborczej może ponad 200 tys. osób. Na przystankach autobusowych wciąż wiszą jeszcze ogłoszenia dla chętnych. Pracę przy wyborach można uzyskać poprzez zgłoszenie jednego z komitetów startujących w wyborach. W skład zwykłej komisji wchodzi od siedmiu do dziewięciu członków.
Kandydatem do składu obwodowej komisji wyborczej może być pełnoletnia osoba, która stale mieszka na obszarze gminy właściwej dla tej komisji i posiada prawo wybierania. Ponadto kandydat do pracy w komisji nie może być: pozbawiony praw wyborczych, ubezwłasnowolniony ani pozbawiony praw publicznych. Ponadto warunkiem pracy w komisji jest posiadanie obywatelstwa polskiego, chociaż może ją świadczyć obywatel innego kraju UE, jeśli jest zameldowany w danej gminie.
[srodtytul]Będą losowania[/srodtytul]
– Najczęściej nie mamy problemów z obsadą komisji. W tym roku chyba częściej niż w latach poprzednich będzie dochodziło do losowania, bo jest wiele zarejestrowanych komitetów wyborczych. Więc zgłoszenie przez komitet może nie zagwarantować miejsca w komisji, nawet gdy zostaną one utworzone w maksymalnych składach – mówi Katarzyna Opasińska, pełnomocnik miasta Ciechanowa ds. wyborów w Ciechanowie. Trzeba pamiętać, że i tak jedno miejsce jest z góry zarezerwowane dla przedstawiciela wójta, burmistrza czy prezydenta.
[srodtytul]Wolne, ale bez płacy[/srodtytul]