Jeżeli pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego w związku z wyborami do rad gmin, rad powiatów lub sejmików województw nie dopełnia obowiązku sporządzenia i przedłożenia w terminie komisarzowi wyborczemu albo Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdania finansowego albo podaje w tym sprawozdaniu nieprawdziwe dane – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Sankcja ta może być szczególnie uciążliwa dla tych pełnomocników, którzy jednocześnie byli kandydatami na radnych (wójtów). Poza odpowiedzialnością karną narażają się też na utratę mandatu. Oczywiście w razie skazania lub orzeczenia warunkowego umorzenia postępowania w sprawie o popełnienie przestępstwa z art. 202j ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=13384987894762ED7BBF23712218A0A6?id=170645]ordynacji wyborczej[/link].
Karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch podlega także ten, kto swym działaniem nie dopuszcza lub utrudnia dopełnienie przez pełnomocnika obowiązku sprawozdawczego.
Sankcje grożą też za działania (zaniechania), których celem jest niedopuszczenie do zbadania (lub utrudnienie tego) przez biegłego rewidenta sprawozdania finansowego komitetu i sporządzenia opinii na temat tego dokumentu. Popełnienie tego rodzaju czynu zabronionego zagrożone jest grzywną, karą ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat dwóch (art. 202k ordynacji wyborczej).
Pełnomocnik finansowy może zostać ukarany (grzywną lub więzieniem) również za niedopełnienie obowiązków związanych z przekazaniem przez komitet wyborczy na rzecz instytucji charytatywnej osiągniętej przez komitet wyborczy nadwyżki pozyskanych środków finansowych nad poczynionymi wydatkami.
Karą do dwóch lat pozbawienia wolności zagrożone jest również podejmowanie działań, które utrudniają lub uniemożliwiają pełnomocnikowi dopełnienie tego obowiązku (art. 202i ordynacji wyborczej).