- Na wezwanie organu prowadzącego postępowanie administracyjne jako świadek stawił się niepełnosprawny, wraz z siostrą udzielającą mu niezbędnej pomocy. Czy siostra opiekująca się świadkiem ma prawo do zwrotu kosztów stawiennictwa?
Tak.
W art. 50 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) przewidziano, że organ powinien dołożyć starań, aby zadośćuczynienie wezwaniu nie było uciążliwe. W przypadkach, w których osoba wezwana nie może stawić się z powodu choroby, kalectwa lub innej niedającej się pokonać przeszkody, organ może dokonać określonej czynności lub przyjąć wyjaśnienie albo przesłuchać osobę wezwaną w miejscu jej pobytu, jeżeli pozwalają na to okoliczności, w jakich znajduje się ta osoba (art. 50 § 3 k.p.a.). Zasadą jest, że do osobistego stawienia się wezwany jest obowiązany tylko w obrębie gminy lub miasta, w którym zamieszkuje albo przebywa oraz sąsiedniej gminy lub miasta (art. 51 k.p.a.). Jeżeli wezwany musiałby przebyć większą odległość, organ może skorzystać z pomocy prawnej (por. art. 52 k.p.a.). Tych terytorialnych ograniczeń dotyczących obowiązku stawiennictwa nie stosuje się jednak w przypadkach, gdy charakter sprawy lub czynności wymaga dokonania czynności przed organem prowadzącym postępowanie (art. 53 k.p.a.).
Czytaj także: Świadek dostaje za mało pieniędzy za utracony zarobek wskutek zeznań
Zgodnie z art. 56 k.p.a. osobie, która stawiła się jako świadek na wezwanie organu, przyznaje się koszty podróży i inne należności ustalone zgodnie z art. 85-88a ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (dalej u.k.s.). Żądanie przyznania należności trzeba zgłosić organowi, przed którym toczy się postępowanie, przed wydaniem decyzji, pod rygorem utraty roszczenia. Świadkowi przysługuje:
- zwrot kosztów podróży – z miejsca jego zamieszkania do miejsca wykonywania czynności na wezwanie organu – w wysokości rzeczywiście poniesionych, racjonalnych i celowych kosztów przejazdu własnym samochodem lub innym odpowiednim środkiem transportu oraz