MF nie zasłoni się prywatnością urzędnika

W sprawach dotyczących wynagrodzeń czy losu urzędnika podejrzanego ?o przekroczenie uprawnień minister finansów nie może ograniczać dostępu do informacji publicznej ze względu na prywatność.

Publikacja: 22.09.2014 09:10

MF nie zasłoni się prywatnością urzędnika

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne ministra finansów w sprawach dotyczących dostępu do informacji publicznej.

Chodziło m.in. o ujawnienie zarobków i nagród przyznanych dyrektorom oraz wicedyrektorom wskazanych departamentów, zgód na podjęcie dodatkowego zatrudnienia przez pracowników, a także losów postępowania w sprawie urzędnika podejrzanego o przekroczenie uprawnień.

O ich udzielenie wystąpiła organizacja związkowa pracowników skarbowych.

Minister doszedł do wniosku, że żądane informacje mają charakter osobisty (ad personam). Nie są więc zaliczane do sfery spraw publicznych. Tego stanowiska nie podzielił jednak ani Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, ani potem sąd kasacyjny.

NSA zauważył m.in., że ustawa o dostępie do informacji publicznej nie zawiera legalnej definicji osoby sprawującej funkcje publiczne. Odsyła jednak do definicji funkcjonariusza w rozumieniu kodeksu karnego.

Osoba będąca pracownikiem administracji rządowej to funkcjonariusz

– To odesłanie ma pierwszorzędne znaczenie – tłumaczył sędzia Zygmunt Zgierski.

Każdy funkcjonariusz publiczny jest osobą sprawującą funkcje publiczne. Jest nim m.in. pracownik administracji rządowej czy samorządowej, i to bez względu na to, czy jest uprawniony do wydawania decyzji. Jeżeli nie pełni funkcji wyłącznie usługowych – uzasadniał sąd.

NSA nie zgodził się też, że w spornych sprawach chodzi o informacje prywatne.

Wskazał na treść art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zgodnie z tym przepisem prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu m.in. ze względu na prywatność osoby fizycznej. Zdaniem NSA jednak jasno z niego wynika, że ograniczenie to nie dotyczy m.in. informacji o osobach pełniących funkcje publiczne.

W takim przypadku ograniczenie, na które powołuje się minister finansów, nie ma więc zastosowania.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo