– Obecnie sprawy o naruszenie praw własności intelektualnej, np. piractwo w prawie autorskim lub znaków towarowych, kopiowanie produktów, nieuprawnione korzystanie z cudzych wynalazków czy wzorów użytkowych lub przemysłowych, rozpoznawane były przez sądy powszechne, które nie posiadały wyspecjalizowanych wydziałów i sędziów zajmujących się tylko tymi sprawami – wskazuje Paweł Kurcman, wiceprezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.
I przypomina, że wyjątek stanowił Wydział Sądu Unijnych Znaków Towarowych i Wzorów Wspólnotowych działający w strukturze Sądu Okręgowego w Warszawie.
Nowela wprowadza pojemną definicję spraw własności intelektualnej. Jako takie rozumianie będzie m.in. postępowanie w sprawach o ochronę praw autorskich i pokrewnych, praw własności przemysłowej, o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji, o ochronę dóbr osobistych w zakresie, w jakim dotyczą one wykorzystania dobra osobistego w celu indywidualizacji, reklamy lub promocji przedsiębiorcy, towarów lub usług, czy wreszcie o ochronę dóbr osobistych w związku z działalnością naukową lub wynalazczą.
Czytaj także: