TK: sędzia powołany przez prezydenta nie podlega weryfikacji

Rozpoznawanie wniosków o wyłączenie z rozpraw cywilnych sędziów powołanych na wniosek obecnej Krajowej Rady Sądownictwa jest niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Aktualizacja: 02.06.2020 17:15 Publikacja: 02.06.2020 12:07

Julia Przyłębska

Julia Przyłębska

Foto: materiały prasowe TK

Wyrok jest odpowiedzią na pytanie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego dotyczące wniosków o wyłączanie z rozpraw cywilnych sędziów, którzy zostali powołani na podstawie rekomendacji tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Chodzi o art. 49 ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, który nakazuje wyłączyć sędziego  na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie. SN zapytał, czy przepis może zastosować  sąd rozpoznający wniosek o wyłączenie sędziego z powodu podniesienia okoliczności wadliwości powołania sędziego przez Prezydenta RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem SN wykorzystanie takiego instrumentu prowadzi nie tylko do zakwestionowania niezawisłości sędziego i niezależności sądu, ale także oznaczać może próbę ukształtowania rozwiązania prawnego, które służyłoby obejściu konstytucyjnej zasady nieusuwalności sędziego.

Trybunał orzekł, że rozpoznawanie takich wniosków jest niezgodne z konstytucją.

- Osoba powołana na urząd sędziego przez prezydenta nie podlega już żadnym dodatkowym ocenom i nie przechodzi jakiejkolwiek innej weryfikacji - podkreśliła w uzasadnieniu wyroku sędzia Julia Przyłębska.

Wyrok wydał pięcioosobowy skład orzekający: Michał Warciński (przewodniczący), Julia Przyłębska (sprawozdawca), Stanisław Piotrowicz, Bartłomiej Sochański i Rafał Wojciechowski.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność