Do akcji włączyła się również Międzyregionalna Sekcja NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa, która zachęca wszystkich o udzielenie poparcia i składanie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy.
Celem projektowanej ustawy jest doprowadzenie do zgodności z konstytucją podstaw prawnych działalności sądów powszechnych.
Proponowana ustawa dokonuje podziału terytorialnego państwa na okręgi sądowe sądów powszechnych, ustala siedziby tych sądów i obszary ich właściwości. Okręgi sądowe obejmują obszary właściwości miejscowej wszystkich sądów powszechnych, a nie tak jak obecnie tylko sądów okręgowych. Przy dokonywaniu podziału przyjęto za podstawę stan obecny, ukształtowany przez praktykę prawodawczą. Ministrowi Sprawiedliwości ustawa pozostawia monitorowanie tego stanu, przedkładanie Sejmowi co 5 lat informacji o funkcjonowaniu podziału terytorialnego i sygnalizowanie o potrzebie zmian.
W proponowanej wersji projektu Minister Sprawiedliwości nie będzie miał jednak prawa do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib
, a jedynie w określonym zakresie będzie mógł wpływać na właściwość miejscową sądów, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa.