Ze względu na wzrastającą liczbę przypadków agresji, jakie miały miejsce w jednostkach wymiaru sprawiedliwości, w 1996 r. powołano specjalną formację Policji – policję sądową. Do jej zadań należy ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego w budynkach sądów, a także ochrona życia i zdrowia sędziów, prokuratorów oraz innych osób.

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, iż konieczność stosowania ochrony uzasadniona jest występowaniem zdarzeń powodujących naruszenie bezpieczeństwa i porządku w sądach. Wśród nich odnotowywane są groźby karalne, ataki na sędziego i uczestników postępowań, a także informacje o podłożeniu ładunków wybuchowych, których jest najwięcej. W 2011 r. było ich 182, a w pierwszym półroczu 2012 r. odnotowano 88 tego typu przypadków.

Funkcjonowanie policji sądowej resort uzasadnia danymi o przypadkach agresji, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Groźby karalne, ataki na sędziego i uczestników postępowań w latach 1992–1996 miały miejsce w 131 przypadkach. „Liczba ta znacznie zmalała wraz z powołaniem policji sądowej oraz zatrudnieniem firm ochronnych" – podkreśla MS, które podaje, iż w okresie od 1997 r. do 2001 r. odnotowano 24 przypadki agresji, tyle samo w latach 2002–2006 oraz w latach 2003–2011.

Jak się okazuje, ze względu na niewielką w stosunku do potrzeb liczbę przydzielonych etatów policji sądowej – 1000, do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku w obiektach sądów powszechnych wykorzystywane są wewnętrzne służby ochrony oraz przedsiębiorcy, którzy uzyskali koncesje na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia.