Resort sprawiedliwości przygotował projekt nowego rozporządzenia regulujący ocenę kwalifikacji kandydata na wolne stanowisko sędziowskie.
Opinię do projektu rozporządzenia MS przedstawiło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów (OSAS).
Na wstępie jej autorzy zwracają uwagę, iż projekt ten „w zasadzie w całości powiela rozwiązania jakie obowiązywały na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 października 2012 r. w sprawie oceny kwalifikacji kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie przystosowując jedynie procedury związane z przygotowaniem opinii do wprowadzonego z dniem 1 października 2014 r. obowiązku zgłaszania kandydatury na wolne stanowisko sędziowskie oraz dokonywania innych czynności w toku postępowania w sprawie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego to postępowanie".
Stowarzyszenie, powołując się na doświadczenia swoich członków postuluje wprowadzenie zapisu, który pozwoli na uwzględnienie przy sporządzaniu oceny kandydata przedstawionych przez niego opinii, rekomendacji, a także wszystkich dokumentów potwierdzających dodatkową aktywność kandydata oraz ukończone szkolenia, studia podyplomowe, doktoranckie, udziały w konferencjach naukowych, które niewątpliwie mają wpływ na ocenę i wybór najlepszego z kandydatów.
Asystenci zgłosili zastrzeżenia do zapisów, zgodnie z którymi w opisie wyników pracy kandydata przedstawia się liczbę spraw w referacie ze wskazaniem liczby spraw poszczególnych kategorii oraz liczbę sporządzonych uzasadnień i dane dotyczące terminowości ich sporządzania, ze wskazaniem liczby orzeczeń, w których sporządzono uzasadnienie i nie wniesiono środka zaskarżenia.