Reklama
Rozwiń

Dagmara Pawelczyk-Woicka, przewodnicząca KRS: MS dwoi się i troi, by uniemożliwić nam funkcjonowanie

Działalność stowarzyszeń sędziowskich niestety pogłębia chaos w sądownictwie. Wyniki pracy sądów, zwłaszcza w sprawach karnych, będą stale się pogarszać, jeśli ktoś tego szaleństwa nie powstrzyma – mówi „Rzeczpospolitej” przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawelczyk-Woicka.

Publikacja: 14.01.2025 04:38

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawelczyk-Woicka

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawelczyk-Woicka

Foto: PAP/Albert Zawada

Jak odbiera pani ataki na Krajową Radę Sądownictwa, a zwłaszcza obcięcie jej finansowania? Intencją rządzących było uniemożliwienie wypłacania diet członkom Rady. Będziecie pracować dalej za darmo, dla idei? 

Uchwalenie budżetu, który nie przewiduje środków na wynagrodzenia dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego i innych zobowiązań Skarbu Państwa, uważam za niepoważne i niezgodne z konstytucją. Na pewno będziemy pracować. Liczę na dobrą wolę sędziów i przedstawiciela prezydenta RP, a nawet posłów i senatorów. Przecież są sprawy pilne, wymagające podjęcia decyzji przez Radę, jak stany spoczynku, aplikanci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, przekształcenia stanowisk asesorskich w sędziowskie i inne. Ministerstwo Sprawiedliwości dwoi się i troi, aby uniemożliwić funkcjonowanie Rady. Wyznaczono mi rozporządzeniem 80 proc. przydziału spraw, przy czym oczekuje się ode mnie, że będę swoje obowiązki wykonywać w Krakowie i jednocześnie w Warszawie. Dodam, ze kieruję pracami Rady i biura, które zatrudnia 70 pracowników.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono