Schab, Radzik i Lasota z drugą dyscyplinarką od rzecznika ad hoc

Rzecznik dyscyplinarny powołany ad hoc przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara postawił nowe zarzuty dyscyplinarne rzecznikom dyscyplinarnym sędziów. Piotr Schab, Przemysław Radzik i Michał Lasota dostali je za „odmowę wykonywania wymiaru sprawiedliwości”.

Publikacja: 07.12.2024 10:23

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych, prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotr Schab

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych, prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotr Schab (C) i jego zastępcy, sędziowie: Michał Lasota (L) i Przemysław W. Radzik

Foto: PAP/Rafał Guz

dgk

O sprawie pisze OKO.press. Rzecznik dyscyplinarny ad hoc sędzia Andrzej Krasnodębski z Warszawy zarzucił powołanym jeszcze przez Zbigniewa Ziobrę rzecznikom czyny dyscyplinarne z artykułu 107 paragraf 1 punkty 1a, 2 i 5 ustawy o ustroju sądów powszechnych. Mówią one o odmowie wykonywania wymiaru sprawiedliwości, działaniach lub zaniechaniach mogących uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie organu wymiaru sprawiedliwości, a także o uchybieniu godności urzędu sędziego.

Czytaj więcej

Jest śledztwo ws. działań Schaba, Radzika i Lasoty

Schab, Radzik, Lasota chcą orzekać i nie uznają swojego przeniesienia

Chodzi o postawę Schaba w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, w którym był prezesem. Na początku 2024 r. został odwołany przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Zastąpiła go wybrana przez Zgromadzenie Sędziów Apelacyjnych Dorota Markiewicz. Piotr Schab nie uznaje jednak swojego odwołania. W korespondencji nadal posługuje się tytułem prezesa SA. Za to teraz dostał zarzut dyscyplinarny.

Wszyscy trzej rzecznicy dyscyplinarni są obecnie szeregowymi sędziami, lecz odmawiają rozpatrywania wszystkich przydzielonych im spraw. W połowie sierpnia 2024 roku nowe kierownictwo Sądu Apelacyjnego w Warszawie zlikwidowało utworzony rok wcześniej przez byłego prezesa Schaba VIII wydział karny. Byli w nim sami neosędziowie, których w sierpniu przeniesiono do istniejącego II wydziału karnego. W wydziale tym orzekają jednak tylko legalni sędziowie, bo neosędziowie nie dostają już nowych spraw, które kończą się wyrokiem. To dlatego, że nie przechodzą testu na niezależność. Trafili do sekcji zażaleniowo-wnioskowej, czyli zajmują się załatwianiem spraw proceduralnych.

W sekcji zażaleniowo-wnioskowej są także Schab, Radzik i Lasota. Nie uznają jednak przeniesienia i uważają, że powinni brać udział w losowym przydziale wszystkich spraw, jak pozostali. Odwołali się do neoKRS od decyzji o nowym podziale ich obowiązków w sądzie, a KRS przyznała im rację.

Jednak KRS jest uznawana przez wielu prawników i obecną władzę za nielegalną, a jej decyzje za niewiążące.  W związku z tym wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie Dorota Tyrała wystąpiła do ministra Bodnara o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec nich.  

OKO.press przypomina, że pierwszą dyscyplinarkę tzw. rzecznikom Ziobry rzecznik ad hoc zrobił za bezpodstawne dyscyplinarki, które wytaczali sędziemu Waldemarowi Żurkowi z Sądu Okręgowego w Krakowie.  

Dobra osobiste
Ksiądz pozwał biskupa. Jest wyrok Sądu Najwyższego w bezprecedensowej sprawie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Dobra osobiste
Lex Kaczyński do kosza. Nakazane przeprosiny muszą coś znaczyć
Aplikacje i egzaminy
Pierwszy dzień egzaminów zawodowych za nami. Znamy zadania z prawa karnego
Prawo karne
Koniec głośnego procesu adwokata. Prokurator: Zachowanie jakby miał 13 lat
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Prawo karne
Gdzie jest zabójca posła PiS? Prokuratura: zwolniony, ale nie uwolniony
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście