Nie chcą prezesa Dudzicza. Apele sędziów z Białegostoku, Gorzowa i Piotrkowa

Białostoccy sędziowie apelują o odwołanie prezes tamtejszego Sądu Okręgowego Ewy Kołodziej-Dubowskiej. Mają już kandydata na jej miejsce. W Gorzowie Wielkopolskim chcą odwołania prezesa Jarosława Dudzicza, który zamieścił antysemicki wpis w internecie. A pracownicy Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim wysłali do ministra sprawiedliwości anonimowy apel o odwołanie prezesa Bartłomieja Szkudlarka.

Publikacja: 17.03.2024 18:34

Sędzia Jarosław Dudzicz

Sędzia Jarosław Dudzicz

Foto: PAP/Leszek Szymański

Sędziowie w całej Polsce domagają się szybszego usuwania prezesów-nominatów byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Nie ufają im i nie chcą z nimi współpracować — donosi w niedzielę OKO.press. I przypomina, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał dotychczas 5 prezesów sądów i wszczął procedury odwołania kolejnych w okręgu olsztyńskim i krakowskim.

Czytaj więcej

Odwołanie Lasoty i Nawackiego - za kilka dni opinia Kolegium Sądu

Jeden z najnowszych wniosków dotyczy prezesa Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim Jarosława Dudzicza, byłego członka tzw. neo-KRS, który  na jednym z forów internetowych nazwał naród żydowski  „podłym, parszywym narodem”. Pisał też np. o pogromie kieleckim, że „to była prowokacja ubecka, a jak wiadomo w UB przeważali wtedy żydzi, więc ci żydzi wystąpili przeciwko innym żydom, aby mieć usprawiedliwienie dla dalszej wojny przeciwko żołnierzom niezłomnym”. 

Sędziowie chcą też dymisji wiceprezeski Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim Doroty Bobrowicz. Apel o odwołanie jej i Dudzicza podpisało 31 z 39 tutejszych sędziów rejonowych.

Czytaj więcej

Coraz więcej wniosków o wyłączenie neosędziów

Mają następcę prezesa od Ziobry

W drugim wniosku sędziowie z Białegostoku proszą o odwołanie prezes  Sądu Okręgowego Ewy Kołodziej-Dubowskiej. Jest ona siostrą Joanny Kołodziej-Michałowicz - członkini neo-KRS, od której dostała nominację.

Wraz z prezeską sędziowie odwołania wiceprezes Sądu Okręgowego w Białymstoku Doroty Sosny oraz  prezesa Sądu Rejonowego w Białymstoku, neo-sędziego Pawła Dzienisa.

Apel o ich odwołanie podpisało 31 legalnych sędziów okręgowych z 49 wszystkich sędziów. Mają oni już kandydatów na nowego prezesa i wiceprezesa sądu okręgowego. W głosowaniu największe poparcie dostał sędzia Wiesław Żywolewski. Drugiego w kolejności sędziego Sławomira Cilulko sędziowie chcą na wiceprezesa.

Apel do ministra Bodnara o odwołanie prezesa Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim Bartłomieja Szkudlarka  skierowali pracownicy tego sądu. Pod apelem nie ma podpisów, pracownicy boją się retorsji za jego wysłanie.  

Apele do Bodnara wysłali także sędziowie rejonowi i okręgowi z Warszawy, Poznania, Krakowa, Olsztyna, Elbląga, Koszalina, Gorzowa Wielkopolskiego (dotyczył odwołania prezesa tutejszego sądu okręgowego), Kielc, Rzeszowa, Jasła i Krosna.

Natomiast pod presją środowiska sędziów ustąpili już: prezes Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda Michał Tasarek, prezes Sądu Rejonowego w Koszalinie Piotr Boguszewski oraz wiceprezes Sądu Rejonowego w Elblągu  Anna Długajczyk.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność