Projekt ma na celu wprowadzenie w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych przepisów regulujących dwie kwestie. Po pierwsze, przydzielania rozpoznawania wniosków o wyłączenie sędziego, gdy wśród podstaw wniosku znajduje się okoliczność dotycząca powołania sędziego. Po drugie, wprowadzenie obowiązku uwzględniania prawa Unii Europejskiej i innych norm wiążącego prawa europejskiego przy sporządzaniu orzeczeń i uzasadnień.
Zgodnie z projektem wnioski o wyłączenie sędziego ze względu na jego sposób powołania na stanowisko sędziego nie będą mogły być rozpatrywane przez sędziów powołanych w ten sam sposób. W tym przypadku Adam Bodnar odniósł się do kwestii wyłączania tzw. neosędziów. Chodzi o sędziów nominowanych przy udziale Krajowej Rady Sądownictwa, której część członków została wybrana przez Sejm.
W komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości podkreślono, że rozporządzenie jest pierwszym krokiem w stronę przywracania standardów i praworządności w polskim sądownictwie.
Czytaj więcej
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar szybko przystąpił do pracy nad powierzonym sobie wymiarem sprawiedliwości - do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia Ministra, który dotyczy zmian w regulaminie urzędowania sędziów.
Iustitia: półśrodki mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego
Swoją opinię do projektu przedstawiło we wtorek Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Nie ma ono wątpliwości, że intencją projektu jest „jak najszybsze podjęcie działań w kierunku sanacji ustrojowej polskiego wymiaru sprawiedliwości a także wdrożenia kamieni milowych, od których uzależnione jest uruchomienie środków z KPO”. Jak dodano, „intencja ta zasługuje na pełną aprobatę”.