Nie ma zgody TK na szersze testowanie sędziów

Część przepisów nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym z 13 stycznia narusza konstytucję – orzekł 11-osobowy skład Trybunału w odpowiedzi na wniosek Prezydenta RP o kontrolę prewencyjną noweli. Miała być kompromisem z Brukselą i sposobem na uzyskanie wypłat z KPO.

Publikacja: 11.12.2023 19:41

Julia Przyłębska

Julia Przyłębska

Foto: rp.pl

Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne kluczowe, zakwestionowane przez prezydenta przepisy, rozszerzające tzw. test niezawisłości sędziego na wymóg „ustanowienia na podstawie ustawy”, co w ocenie Andrzeja Dudy podważa powołania sędziowskie i nieusuwalność sędziego (art. 179 i 180 konstytucji).

Po drugie, rozszerzała ona prawa do złożenia wniosku o  przeprowadzenie testu na sąd orzekający. Do tej pory miały je tylko strony postępowania.

Czytaj więcej

Wojciech Tumidalski: Kukułcze jaja dla nowej władzy

Po trzecie, usunięcie ograniczenia z obecnej ustawy o SN, że okoliczności towarzyszące powołaniu sędziego nie mogą być wyłączną podstawą do podważenia orzeczenia wydanego z udziałem tego sędziego lub kwestionowania jego niezawisłości.

Kolejna zmiana, jaką zawierała ta nowela, miała przesuwać z SN do NSA rozpatrywanie owych testów oraz dyscyplinarek sędziowskich. Wzbudziła zastrzeżenia wielu środowisk, w tym sędziowskich, zwłaszcza samego SN i NSA. TK w poniedziałek to podważył.

Bartłomiej Sochański, sędzia sprawozdawca, powiedział, że testy sędziów już bywają nadużywane, a TK nie zna podobnych regulacji w innych krajach. Naruszają one zaś niezawisłość sędziowską i kompetencje prezydenta.

Sędzia dodał, odnosząc się do związku sprawy z zapowiedzią wypłaty z KPO, że ocena racjonalności ustaw (należy się domyślać, że z perspektywy ekonomicznej) nie należy do Trybunału.

Trybunał orzekł też nierozerwalny związek zakwestionowanych przepisów z całą badaną nowelą.

Sygnatura akt: Kp 1/23

Czytaj więcej

TK: kary nakładane przez TSUE są niekonstytucyjne
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność