W południowo wschodniej części podziemi budynku Sądu Okręgowego w Warszawie odsłonięto fragmenty polichromii naściennej wykonanej w technice olejnej. Są to ornamenty roślinne oraz sceny figuralne, satyryczne, groteskowe scenki, a także malowidła o charakterze orientalnym.

Jak czytamy na stronie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, tajemnicze malowidła pochodzą prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Konserwator zabytków jest w trakcie ustalania pochodzenia polichromii oraz ich pierwotnego przeznaczenia.

Hipotez jest dużo. "Jedną z nich prezentował zespól konserwatorski badający najstarsze warstwy malarskie i wykonujący odkrywki. Podejrzewano, że mogą to być obrazki malowane dla dzieci, które mogły być tu hospitalizowane podczas wojny. Mogły też być wykorzystywane do orientacji przestrzennej i ułatwiać ewakuację żydów i dzieci żydowskich z getta na stronę aryjską, stanowiąc swoistą barwną mapę. Inną teoria głosi, że malowidła stanowią dekorację wnętrz kawiarnianych, które według konkursowego planu autorstwa wybitnego architekta Pniewskiego miały być zlokalizowane w podziemiach sądu. Jeszcze inni twierdzą, że malowidła były wykonywane podczas wojny przez stacjonujących tu żołnierzy. Mamy nadzieję, że to ciekawe odkrycie znajdzie rozwiązanie i dowiemy się o historii tych uroczych i barwnych polichromii. Jedno jednak wiemy na pewno" - wskazuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jak podkreślono w komunikacie, malowidła są niezwykłe i warto je zbadać i zachować.

Tajemnicze malowidła pochodzą prawdopodobnie z okresu II wojny światowej

Tajemnicze malowidła pochodzą prawdopodobnie z okresu II wojny światowej

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków