30 tys. złotych za 1 wyrok w miesiącu. Zarobki sędziów TK

Tylko czternaście orzeczeń w 2022 r. wydało 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, z których każdy co miesiąc zarabia ponad 30 tys. zł.

Publikacja: 24.05.2023 13:35

30 tys. złotych za 1 wyrok w miesiącu. Zarobki sędziów TK

Foto: Adobe Stock

Kosztom utrzymania coraz mniej efektywnych sędziów TK przyjrzał się "Super Express".

Gazeta zauważa, że jeszcze dekadę temu Trybunał wydawał około 70 orzeczeń rocznie. W 2022 r. udało mu się wydać wyrok tylko czternaście razy, a w 2023 r. - siedem. W maju na wokandzie są jeszcze dwie rozprawy, w czerwcu -  tylko jedna.

Zdaniem prof. Tomasza Słomki, politologa z Uniwersytetu Warszawskiego, Trybunał Konstytucyjny nigdy jeszcze nie funkcjonował tak wolno.

- Przed 2015 rokiem rozpatrywano wniosek średnio w ciągu półtora roku, teraz zajmuje to już ponad dwa lata. Ten organ, który miał szybciej pracować, szybciej rozstrzygać o różnych ważnych kwestiach, pracuje jeszcze wolniej. To już paraliż – komentuje prof. Słomka dla "SE".

Jak informowała w marcu "Rzeczpospolita", niektóre sprawy czekają na werdykt nawet od 2014 r.

Czytaj więcej

Obywatele czekają na wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Niektórzy od 2014 roku

Tymczasem zarobki sędziów TK nie maleją, lecz rosną.  Zasadnicze wynagrodzenie sędziów TK określa ustawa. Ustala się je, mnożąc podstawę - przeciętne wynagrodzenie w II kwartale roku poprzedniego, ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - przez mnożnik 5,0. 

Przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2022 r. wyniosło  6156,25 zł, a to oznacza, że sędzia Trybunału zarobił w tym roku 30 tys. 781,25 zł brutto na miesiąc. Oprócz tego sędziowie, którzy mieszkają poza Warszawą, otrzymują też dodatek z tytułu rozłąki z rodziną, bezpłatne zakwaterowanie w Warszawie i zwrot kosztów przejazdu.

Czytaj więcej

Tajne zarobki w Trybunale Konstytucyjnym

Są też różnego rodzaju dodatki, nagrody np. jubileuszowe, ale o nich opinia publiczna się nie dowie, gdyż żaden z 15 sędziów nie podaje w oświadczeniu majątkowym swojego wynagrodzenia. 

Zdaniem "Super Expressu" przy obecnym poziomie przeciętnych wynagrodzeń w kraju,    sędziowie TK mogą za kilka miesięcy dostać nawet 7,5 tysiąca złotych podwyżki.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach