Reklama
Rozwiń

RPO upomina się o sędziowski urlop dla poratowania zdrowia

Sędzia może tylko prosić o udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, a odmowy ministra sprawiedliwości nie może zaskarżyć. Przepisy w tej sprawie są zbyt ogólnikowe - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Aktualizacja: 15.03.2016 14:30 Publikacja: 15.03.2016 13:12

RPO upomina się o sędziowski urlop dla poratowania zdrowia

Foto: Fotorzepa/Jakub Dobrzyński

Na prośbę zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" Adam Bodnar przedstawił ministrowi sprawiedliwości problem warunków nabywania przez sędziego prawa do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia. To szczególne uprawnienie niektórych grup zawodowych np. nauczycieli, pracowników NIK i sędziów.

W przypadku sędziów ustawa Prawo o ustroju sądów powszechnych stanowi tylko, że minister sprawiedliwości może udzielić sędziemu takiego urlopu oceniając okoliczności związane ze stanem zdrowia sędziego oraz potrzebę udzielenia takiego urlopu. Ustawa nie określa jakichkolwiek przesłanek ani warunków udzielenia urlopu urlopu dla poratowania zdrowia.  Sędzia nie   jednak roszczenia o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, a odmowa ministra sprawiedliwości nie jest decyzją administracyjną i nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego. W ocenie Stowarzyszenia „Iustitia" takie uregulowanie uprawnień  do urlopu dla poratowania zdrowia nasuwa wątpliwości konstytucyjne.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono