Reklama
Rozwiń

Prezes Izby Karnej SN: Sędziowski test niezawisłości jest nieżyciowy

Jedynym skutkiem wprowadzenia sędziowskiego testu niezawisłości jest odciągnięcie sędziów SN od orzekania. Test jest bardzo zagmatwaną i nieżyciową procedurą, ma tak wiele rygorów, że trudno złożyć skuteczny wniosek – ocenia sędzia Michał Laskowski, prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego, gość magazynu Rzecz o Prawie.

Publikacja: 27.09.2022 14:01

Michał Laskowski

Michał Laskowski

Foto: rp.pl

Wnioski o wyłączenie sędziego w SN do niedawna to była niesłychana rzadkość związana np. z powiązaniami rodzinnymi sędziów lub czymś nadzwyczajnym. A dziś to u nas codzienność – każdego dnia są rejestrowane takie wnioski wobec sędziów SN o przeprowadzenie testów – mówi sędzia Laskowski.

Jestem ciekaw, kiedy i czy któryś z tych wniosków przebrnie przez kwestie formalne i doczeka się merytorycznego rozstrzygnięcia. A trzeba przypomnieć, że będzie ono dotyczyło tylko tej jednej sprawy, w której wniesiono o przeprowadzenie testu. I ten sędzia, który nawet sromotnie zostałby zdyskwalifikowany w tej sprawie, i tak będzie orzekał w innych – dodał prezes Laskowski.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono