Za rezolucją głosowało 478 posłów, przeciw było 155 przeciw, a 29 wstrzymało się od głosu.
W przyjętej rezolucji europosłowie wyrazili zadowolenie z niedawnego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oddalającego skargi Węgier i Polski na rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości w zakresie praworządności. 16 lutego 2022 r. TSUE stwierdził, że rozporządzenie jest zgodne z prawem UE i jej uprawnieniami w zakresie praworządności. Teraz, zdaniem europosłów, nadszedł czas, aby Komisja wypełniła swoje obowiązki strażniczki Traktatów i natychmiast reagowała na obecne poważne naruszenia zasad praworządności "w niektórych państwach członkowskich". W ich ocenie, odpowiedź Komisji na orzeczenia TSUE jest "niewystarczająca". Podkreślają, że Komisja ma obowiązek wdrażania prawodawstwa UE "niezależnie od kalendarza wyborczego w państwach członkowskich".
Czytaj więcej
Mechanizm warunkowości, pozwalający Komisji Europejskiej blokować wypłaty unijne za naruszenie praworządności, nie narusza unijnych traktatów - orzekł w środę pełny skład Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i oddalił w całości skargi Polski i Węgier. Otwiera to drogę do odebrania funduszy Polsce za łamanie praworządności.
Posłowie uważają, że należy dopilnować, by pieniądze podatników nigdy nie trafiały do kieszeni tych, którzy podważają wspólne wartości UE. Mechanizm warunkowości w zakresie praworządności powinien być ich zdaniem stosowany zarówno do budżetu Unii Europejskiej, jak i do funduszy pakietu NextGenerationEU.
- Bezczynność i pobłażliwe podejście do struktur oligarchicznych oraz systemowe naruszanie praworządności osłabiają całą Unię Europejską i podważają zaufanie jej obywateli - podkreślono w rezolucji.
Odnotowano w niej również, że w październiku 2021 r. Parlament wszczął postępowanie przeciwko Komisji w związku z niestosowaniem przez nią rozporządzenia i próbą gry na czas.
Czytaj więcej
Państwo, które naruszy choćby jedną z unijnych zasad państwa prawnego, musi się liczyć z uruchomieniem tzw. mechanizmu warunkowości, który uzależnia korzystanie z pieniędzy z unijnego budżetu od poszanowania praworządności - wynika z wytycznych Komisji Europejskiej opublikowanych po słynnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
W komentarzu po głosowaniu nad rezolucją wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova powiedziała, że odrzucenie przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości skarg Polski i Węgier na mechanizm warunkowości oznacza, że jest on „idealnie legalny i użyteczny”. Podkreśliła jednak, że Komisja nadal analizuje odpowiedzi Polski i Węgier na swoje zastrzeżenia dotyczące praworządności i obecnie nie można jeszcze wskazać, kiedy i przeciwko któremu państwu członkowskiemu zostaną zastosowane sankcje na podstawie mechanizmu warunkowości.
Unikalna oferta
Tylko 5,90 zł/miesiąc
Jourova przypomniała, że zgodnie z wytycznymi TSUE, mechanizm zostanie zastosowany tylko wtedy, gdy Komisja będzie miała dowody, że istnieje taki brak praworządności, który zagraża finansom UE. Dodała, że propozycje Polski dotyczące zreformowania obecnej procedury dyscyplinowania sędziów, są „pozytywnym krokiem”.