Reklama
Rozwiń

Iustitia: nominacje sędziowskie podatne na wpływy polityczne

Proces nominacji sędziowskich staje się mniej transparentny i bardziej podatny na wpływy polityczne - stwierdziło Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" w dzisiejszym stanowisku.

Aktualizacja: 29.06.2016 18:27 Publikacja: 29.06.2016 17:43

Iustitia: nominacje sędziowskie podatne na wpływy polityczne

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Postanowieniem z 22 czerwca 2016 r. prezydent RP Andrzej Duda odmówił powołania 10 kandydatów przedstawionych przez Krajową Radę Sądownictwa do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziów: Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Sądu Apelacyjnego, Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego.

- Decyzji swojej Prezydent RP w żaden sposób nie uzasadnił - stwierdziło Stowarzyszenie. I dodało, że zgodnie z konstytucją RP prezydentowi nie przysługuje prerogatywa oceny i wyboru kandydatów na sędziów. Rola głowy państwa ogranicza się do ceremonialnego aktu powołania. Procedura oceny osób zgłaszających się na wolne stanowiska sędziowskie została szczegółowo uregulowana w przepisach ustawy o KRS. Biorą w niej udział m. in. zasiadający w Radzie: przedstawiciel prezydenta RP, posłowie, senatorowie, minister sprawiedliwości, sędziowie. Prezydent RP w odróżnieniu od Rady nie dysponuje procedurą ani narzędziami oceny merytorycznej przydatności do zawodu sędziego. Decyzja prezydenta nie znajduje oparcia w przywołanym w treści postanowienia art. 179 konstytucji.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono